Można odliczyć stratę na giełdzie

aktualizacja: 20.08.2011, 04:00
Można odliczyć stratę na giełdzie
Można odliczyć stratę na giełdzie
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Osoby grające na giełdzie mogą wykorzystać ostatnie spadki notowań do wytworzenia straty, o którą pomniejszą ewentualne przyszłe zyski

REDAKCJA POLECA
Co mają zrobić inwestorzy, którzy nie chcą się pozbywać papierów mimo trudnej sytuacji na giełdzie?

– Wykorzystać ją do podatkowej optymalizacji – radzi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton Frąckowiak. – Patent jest prosty. Trzeba sprzedać przecenione akcje, a następnie je odkupić. Zawartość portfela będzie podobna, natomiast w rozliczeniu rocznym da się wykazać podatkową stratę.

Z tego samego źródła

– Wydatek na nabycie akcji staje się podatkowym kosztem dopiero w momencie ich zbycia – tłumaczy Przemysław Bogusz, doradca podatkowy w kancelarii TuboTax. – Załóżmy, że inwestor kupił w zeszłym roku akcje za 10 tys. zł. Teraz je sprzedał za 8 tys. zł i od razu odkupił za podobną cenę. W zeznaniu rocznym wykaże podatkową stratę w wysokości 2 tys. zł.Zasady rozliczania straty określa art. 9 ust. 3 ustawy o PIT. Stosuje się je także do dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Stratę można odliczać przez pięć lat, z  tym że w jednym roku maksymalnie połowę. W „najszybszym" wariancie można ją więc skompensować w całości w ciągu dwóch lat. Można też przyjąć dowolne proporcje – np. 20 proc. straty w jednym roku, 35 proc. w drugim, a 45 proc. w trzecim.Oczywiście stratę można odjąć tylko od dochodów z tego samego źródła (w tym wypadku od dochodów z kapitałów pieniężnych).

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE