Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj » Kraj na lato

Kraj na lato

Skarby namierzone z satelity

Maciej Perzanowski 29-07-2011, ostatnia aktualizacja 29-07-2011 02:42
Do zabawy w geocaching wystarczy odbiornik GPS
Do zabawy w geocaching wystarczy odbiornik GPS
źródło: Fotorzepa
autor: Robert Gardziński

GPS zwykle używany jest do wyznaczania trasy. Ale są i tacy, którzy lubią, kiedy wyprowadza ich w pole

„Mela", „Zyr" i wielu innych „keszerów" zrezygnowali z tradycyjnych przewodników na rzecz własnej filozofii poznawania otoczenia, bo dzięki niej stają się po trosze odkrywcami, detektywami, autorami i mogą wyjść z roli znudzonych turystów, kiedy wyjeżdżają na wakacje, lub spojrzeć z zaciekawieniem na wydające się dotychczas banalne najbliższe okolice.

– Nie chodzi bowiem o to, żeby skrytkę umiejscowić gdziekolwiek. Ale o to, by poszukiwania były pretekstem do pokazania ciekawego miejsca lub opowiedzenia niezwykłej historii – dopowiada „Zyr".

Ukryj to

„Keszer" może być zarówno odkrywcą, jak i założycielem skrzynki. To drugie może być równie satysfakcjonujące.

– Przyjemność polega na obserwowaniu w sieci ocen nowej skrzynki wystawianych przez innych poszukiwaczy. Czytaniu, czy podoba im się miejsce, pomysł na ukrycie, zagadka – tłumaczy Karol „Wantsky" Chęciński, którego ambicją jest dokładne „okeszowanie" centrum Warszawy. – To budujące, że ktoś opisze swoje przygody podczas poszukiwania skrzynki, że nie robi się tego tylko dla siebie. Warto pamiętać, że nasza skrzynka to rodzaj zaproszenia do przybycia w miejsce, które nas samych zauroczyło ze względów przyrodniczych lub zaciekawiło z uwagi na wiążącą się z nim ciekawą historię – podsumowuje.

– Kiedy wokół rodzinnych okolic zakładałam skrytki, dokopywałam się do takich historii, o których nie wiedzieli nawet lokalni mieszkańcy, a jeżeli już, to byli to najstarsi ludzie i to tylko z najbliższej okolicy – wspomina „Mela".

Własne skrzynki zakłada się z reguły w miejscu zamieszkania, w ten sposób można je serwisować. – Czasami trafia się jednak na tak urokliwe miejsca, że nowe skrytki powstają całkowicie spontanicznie – zaznacza „Mela".

– W bagażniku samochodu wożę zawsze przedmioty niezbędne nie tylko do naprawiania istniejących skrzynek, ale i do zakładania nowych – dodaje „Zyr".

Skrzynki podróżujące

Szczególną formą geocachingu jest umieszczanie w skrzynkach przedmiotów zaopatrzonych w unikalne etykiety. To sygnał, że właściciel fantu chce, aby jego przedmiot wyruszył w podróż, która może mieć ściśle wyznaczony cel lub być całkowicie szalona.

Drogę, jaką przebył przedmiot, można obserwować później w sieci, bo uczestnicy zabawy rejestrują swoje poczynania w serwisach (np. geokrety.org). Istnieją nawet hotele dla wędrujących fantów. Jeden z nich umiejscowiony jest na Dworcu Centralnym w Warszawie; niedawno rezydował w nim biały miś z Holandii, który miał dotrzeć na biegun północny.

– Przywiozłem z Wrocławia do Warszawy pewien fant, który właśnie domknął swoją podróż dookoła świata – zdradza „Wantsky".

A na biurku „Meli" stoi maskotka, która zawędrowała na Wyspy Kanaryjskie, a którą „Mela" przywiozła z powrotem do domu, kiedy sama zawędrowała tam kilka lat później na wakacje. – Oczywiście wybór miejsca wypoczynku nie był przypadkowy – uśmiecha się „Mela".

 

 

1 2
Następna

Przeczytaj więcej o:  geocaching , gps , hobby

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  W Polskę jedziemy, drodzy panowie

  Weekendowe zwiedzanie staje się coraz popularniejsze. Polacy szukają pięknych, lecz wolnych od tłoku miejsc >>
  common