W formularzu Rp-7 potwierdzenie zarobków

aktualizacja: 10.06.2011, 01:52

Wysokość wynagrodzeń uzyskiwanych w czasie kariery zawodowej należy potwierdzić zaświadczeniem wystawionym przez płatnika składek na specjalnym druku. Może też się przydać legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca odpowiednie wpisy

W przypadku, gdy osoba ubezpieczona wnioskuje o przyznanie emerytury uzależnionej od  podstawy wymiaru, do  wniosku o to świadczenie powinna dołączyć również dokumenty potwierdzające wysokość zarobków w poszczególnych latach kariery zawodowej.

To samo dotyczy osób ubiegających się o emeryturę obliczaną na  nowych zasadach, które nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego. Z tą różnicą, że dla ustalenia kapitału potrzebne są wyłącznie dokumenty potwierdzające zarobki sprzed 1 stycznia 1999 r.

Zaświadczenie z zakładu pracy

Podstawowym i najczęściej stosowanym dokumentem, za  pomocą którego można udowodnić przed ZUS wysokość zarobków, jest zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu wystawione według wzoru ustalonego przez ZUS. To popularny formularz Rp-7. Można go dostać w każdej placówce ZUS lub pobrać ze strony internetowej tego urzędu (www.zus.pl).W dokumencie tym pracodawca potwierdza przede wszystkim dane dotyczące okresu, za jaki został wypłacony przychód, a także wysokość tego przychodu w rozbiciu na poszczególne lata oraz składniki wynagrodzenia.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE