Policzone wilki i rysie

aktualizacja: 23.03.2011, 12:19
Jednego dnia (15 lutego) ponad stu leśników liczyło i opisywało tropy ...
Jednego dnia (15 lutego) ponad stu leśników liczyło i opisywało tropy wilków i rysi.
Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Osiem rysi i co najmniej 51 wilków żyje w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. To wynik lutowego liczenia drapieżników w tych dwóch kompleksach leśnych na Mazurach

Było to wydarzenie bezprecedensowe. Jednego dnia (15 lutego) ponad stu leśników liczyło i opisywało tropy wilków i rysi. Wielkie liczenie objęło 200 tys. hektarów lasu. Akcja była wspólnym przedsięwzięciem leśników i ekologów. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie od kilku lat ma bowiem podpisane porozumienie z organizacją WWF Polska. Dotyczy ono projektu „Duże drapieżniki w Polsce", którego głównym celem jest ponowne zasiedlenie polskich lasów rysiami i wilkami
- W naszym regionie chodzi przede wszystkim o rysie, inwentaryzacja potwierdziła bowiem, że wilki coraz liczniej zamieszkują nasze lasy - mówi Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie.
- W tej części Polski, a podejrzewam, że w całej Polsce w ogóle, tak dużej inwentaryzacji jeszcze nie było – dodaje Stefan Jakimiuk z ekologicznej organizacji WWF Polska. – Jesteśmy zadowoleni z tego doświadczenia. Wyniki traktujemy jako punkt wyjścia. Być może już w przyszłym roku konieczna będzie powtórka liczenia, by mieć materiał do porównań.
Adam Gełdon, leśniczy z Nadleśnictwa Spychowo, który specjalizuje się w badaniu wilczych populacji jest także zadowolony z efektów inwentaryzacji.
- Stwierdziliśmy obecność na terenie Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich co najmniej 51 wilków. To bardzo przyzwoita liczebność – uważa Adam Gełdon.
I ekolodzy, i leśnicy uważają, że rysi na terenie objętym inwentaryzacją jest więcej niż wskazywałyby na to jej wyniki. Ryś jest zwierzęciem, które nie przemieszcza się po lesie z taką intensywnością, jak wilk. A inwentaryzacja, która odbyła się w połowie lutego polegała na liczeniu tropów zwierząt.
W styczniu zeszłego roku ekolodzy i leśnicy wypuścili na wolność rysia o podwójnym imieniu Stefan Maria. Zwierzę dorastało w specjalnej wolierze na terenie Nadleśnictwa Spychowo. Jego rodzicami są urodzone w niewoli rysie, które ekolodzy z WWF Polska sprowadzili z Białorusi.
Woliera wyposażona jest w specjalne drzwiczki – na tyle małe, by nie przeszły przez nie dorosłe rysie, a na tyle duże, by swobodnie mógł z nich korzystać mały ryś. Zwierzę w ten sposób przyzwyczajało się do życia na wolności. Kiedy ryś Stefan Maria był już przygotowany do dorosłego życia, drzwiczki do woliery zostały zamknięte.
Wychowany przez urodzonych w niewoli rodziców ryś cieszy się teraz wolnością.
 
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE