Jak wypełnić PIT-8C

aktualizacja: 21.02.2011, 03:47

Przychody z innych źródeł trzeba wykazać w PIT-8C

[b]- W ubiegłym roku gościliśmy osobę z zagranicy, która rozważała inwestycje w naszej spółce. Sfinansowaliśmy jej pobyt w hotelu i zaprosiliśmy na kolację w restauracji. Czy jest to dla niej przychód, od której powinna zapłacić podatek? Czy powinniśmy przesłać jej PIT-8C?[/b]
[b]Tak.[/b] Jest to przychód, który powinien być wykazany w PIT-8C.
W tym zakresie [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawa o PIT[/link] nie przewiduje bowiem odrębnych zasad postępowania dla osób, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania. Zarówno wartość noclegów, jak i część rachunku za kolację powinna zostać wykazana w formularzu PIT-8C.
[b]- Ale jak mamy to zrobić? Przecież ta osoba nie ma polskiego NIP. Nie mamy też jej innych danych, które trzeba wykazać w PIT-8C.[/b]
Nie da się ukryć, że przepisy są nieżyciowe. Wynika z nich, że przed zaproszeniem kontrahenta na kolację należy poprosić go o dane niezbędne do wystawienia formularza PIT-8C.
[i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]
[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/408112.html]więcej o PIT-8C[/link][/b][/ramka]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE