Arbitraż coraz bardziej znaczący

aktualizacja: 19.11.2010, 03:24
Arbitraż coraz bardziej znaczący
Arbitraż coraz bardziej znaczący
Foto: www.sxc.hu

Do arbitrażu wpływa coraz więcej spraw, ale to wciąż promile sporów gospodarczych. Jak sprawić, by nie były to sądy dla elity?

Okazją do dyskusji była konferencja Prawo Ekonomia Arbitraż zorganizowana pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego na warszawskim Zamku Królewskim z okazji 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, największego takiego sądu w Europie Środkowo-Wschodniej.

- W 2008 r. wpłynęło do tego sądu 260 spraw, w 2009 r. 352, a do połowy listopada 2010 r. już 388 - nie krył zadowolenia mec. Marek Furtek, prezes SA przy KIG. [b]Prezes zapowiedział popularyzowanie arbitrażu i mediacji, uświadamianie przedsiębiorcom korzyści, jakie niosą te postępowania, a także zwiększenie udziału tego środowiska w przygotowywaniu regulacji prawnych.[/b]Stąd zainteresowanie tematyką niezwiązaną ściśle z sądownictwem polubownym, taką jak prawo europejskie czy konstytucyjne.Prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, były prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego, mówił o postępującym procesie europeizacji prawa cywilnego (prywatnego). Apelował do polskich słuchaczy o staranne zapoznawanie się z orzecznictwem ETS, śledzenie, jak wpływa ono na tradycyjne, utrwalone w poszczególnych krajach instytucje prawne czy pojęcia, jak np. bezpodstawne wzbogacenie czy szkoda, i jak z perspektywy prawa unijnego może ono ingerować w kontrakty (stosunki cywilne).
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE