Telewizja szkodzi umysłom dzieci

aktualizacja: 12.10.2010, 00:41
Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Przesiadywania przed ekranem nie zrekompensują nawet ćwiczenia fizyczne

REDAKCJA POLECA
19.02.2017
Rodzice mają więcej zaufania do telewizji niż do internetu
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?
Wiadomo, że telewizja szkodzi dzieciom. Dlaczego? Bo odciąga je od aktywności fizycznej – uważano do tej pory. Ale to tylko pół prawdy.
Najnowsze odkrycie pokazuje, że niekorzystne jest nie tyle spędzanie czasu na siedząco, ile długotrwałe patrzenie na ekran telewizora lub komputera – uznali brytyjscy badacze z University of Bristol na łamach pisma „Pediatrics“. Dzieci, które na oglądaniu telewizji lub graniu w gry komputerowe spędzają więcej niż dwie godziny dziennie, są bardziej narażone na problemy psychiczne. To ryzyko jest o 60 proc. wyższe w porównaniu z młodymi ludźmi bardziej stroniącymi od takich rozrywek.
[wyimek][srodtytul]1 godzinę[/srodtytul] tyle czasu dziennie dziecko może spędzić przed telewizorem[/wyimek]
Do tych wniosków doszli psycholodzy pod kierunkiem dr Angie Page, którzy przebadali pod tym kątem 1000 dzieci w wieku 10 – 11 lat. Przez tydzień młodzi respondenci wypełniali kwestionariusze, w których podawali czas spędzony przed telewizorem lub komputerem. Dodatkowo odpowiadali na pytania związane ze stanem psychicznym, ze szczególnym naciskiem na problemy emocjonalne i behawioralne oraz relacje rówieśnicze. Dzieci te były wyposażone w akcelerometry, które przez cały czas trwania badania mierzyły ich aktywność fizyczną.
Okazało się, że oglądanie telewizji jest szkodliwe bez względu na to, jak aktywne jest dziecko w pozostałym czasie. Bo negatywny wpływ ekranu nie wynika z samego przesiadywania przed nim, tylko ze strat emocjonalnych ponoszonych w tym czasie przez dziecko.
– Nie znaleźliśmy niczego negatywnego w zajęciach takich jak czytanie czy odrabianie pracy domowej, które przecież także wykonuje się na siedząco – tłumaczy dr Page.

POLECAMY

KOMENTARZE