Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Pięciolecie publikacji karykatur Mahometa

Flemming Rose, dziennikarz "Jyllands-Posten"
AFP
Władze próbujš studzić emocje zwišzane z pištš rocznicš publikacji karykatur Mahometa i przedrukowaniem ich w nowo wydanej ksišżce
Duńskie ambasady w krajach islamskich były wczoraj w stanie podwyższonego pogotowia. Szefowa duńskiego MSZ Lene Espersen przyznała, że jest „wiele znaków” wskazujšcych na możliwoœć wybuchu protestów w pištš rocznicę publikacji karykatur proroka Mahometa, która przypadła wczoraj. Pretekstem mogła być też czwartkowa premiera ksišżki Flemminga Rose’a „Tyrania milczenia”, w której znalazły się przedruki wszystkich rysunków. Aby zapobiec protestom, minister spotkała się dzień wczeœniej z 17 ambasadorami krajów muzułmańskich. – Nie spodziewam się nowych protestów w tej sprawie – uspokajał „Rz” prof. Jorgen S. Nielsen z Uniwersytetu w Kopenhadze. – To się cišgnie już pięć lat i od tamtej pory nikt niczego nowego nie powiedział. Jedynš różnicš jest pojawienie się w duńskich gazetach wywiadów z muzułmańskimi liderami i napisanych przez nich artykułów. Pięć lat temu nie dostaliby miejsca w gazecie – dodaje.
Duńskie władze majš jednak powody do obaw, bo schwytany w Norwegii podejrzany o terroryzm iracki Kurd przyznał się do przygotowywania zamachu na redakcję gazety „Jyllands-Posten”, która opublikowała karykatury Mahometa. W œwiecie islamu przedstawianie jego postaci jest zakazane. Dlatego rysunki proroka wywołały wœciekłoœć muzułmanów i protesty. Duńskie władze tłumaczyły, że nie mogš tego zakazać, bo byłoby to naruszeniem wolnoœci słowa. Autor ksišżki bronił wczoraj decyzji o przedruku, zapewniajšc, że nie chodziło mu o obrażanie niczyich uczuć, tylko o opisanie historii.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL