Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Wakacje nie dla psa?

AFP
Podróżować z pupilem czy zostawić go i zapewnić mu opiekę na miejscu? Przed urlopem warto zastanowić się, co będzie lepsze dla naszego zwierzaka
Zaciekawiła Cię ta informacja? Dołšcz do nas! "Polub" serwis Zwierzęta i Ludzie na Facebooku :) Niektóre psy bardzo dobrze znoszš jazdę samochodem, a Ÿle rozłškę z właœcicielem i takiego psa lepiej jest zabrać ze sobš – mówi weterynarz Jolanta Łapińska. Ale gdy wakacje z czworonogiem wydajš się niemożliwe, hotel może zastšpić mu dom. Jednak zanim zostawimy go tam, należy oddać go na jeden dzień i zaobserwować jego reakcję w nowym otoczeniu.
– Jeżeli zwierzę jest bardzo przywišzane do właœciciela, to pozostawienie go na dłuższy czas może spowodować uraz w jego psychice – dodaje zoopsycholog Beata Gęsińska.     Znajšc charakter i upodobania pupila, łatwiej jest zdecydować się na odpowiedni hotel. A wybierać jest z czego. Dla czworonogów nielubišcych towarzystwa sš oddzielne boksy, dla spokojnych i lubišcych inne zwierzaki – wspólny wybieg. Wybór zależy też od tego, ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na opiekę, gdyż ceny sš bardzo zróżnicowane. Boksy i przeważnie trzy spacery dziennie to opcja tańsza. Za zapewnienie całodziennej swobody zapłacić musimy więcej. Za dobę w pensjonacie z boksami Yoko (ul. Poborzańska 4) za psa trzeba zapłacić, w zależnoœci od wielkoœci, 20 – 30zł. Za kota – 20 zł, gryzonie i ptaki – 10 zł. Domowy pensjonat z ogrodem, dajšcy swobodę i towarzystwo innych czworonogów, np. w Wawrze (ul. Heliotropów 19), to wydatek 40 – 50 zł za psa i 20 zł za kota. Doba w oœrodku zapewniajšcym psu stałš obecnoœć opiekuna i wspólnš zabawę, np. w Dog Inn (Falenica), kosztuje 60 zł. W pensjonacie Azores (Sulejówek) prowadzonym przy szkole dla psów za dobę trzeba zapłacić 150 zł. Psy poruszajš się swobodnie. Hotele przyjmujš tylko zwierzęta zaszczepione, odrobaczone i zabezpieczone przeciwko pchłom i kleszczom, z ksišżeczkš zdrowia.     Każdy zwierzak przeżywa stres zwišzany z rozłškš z właœcicielem i zmianš otoczenia. Jednak możemy sprawić, by mniej się bał. – Przed wyjazdem należy zabrać psa kilka razy do hotelu, aby poznał otoczenie i obsługę. Trzeba tam zabrać także jego miskę i legowisko – radzi Łapińska. – Nie należy także zmieniać karmy. Pies musi jeœć to, co jadł w domu – dodaje Gęsińska. Objawy tęsknoty to najczęœciej apatia i brak apetytu. – Warto jest podać psu karmę, którš jadł w czasach szczenięcych – sugeruje Łapińska. Ci, którzy szukajš bardziej kameralnej opieki dla swojego pupila, znaleŸć jš mogš w Internecie. Osób chcšcych zajšć się cudzym zwierzakiem jest naprawdę dużo. – Uwielbiam zajmować się zwierzakami, a poza tym mam do tego warunki – duży dom z ogrodem. Poœwięcam psom dużo uwagi i dlatego bardzo szybko się aklimatyzujš. Opiekowałam się kiedyœ labradorem, który mieszkajšc na co dzień w bloku, miał okazję się u mnie wyszaleć – mówi studentka farmacji Marta Jakubowska – Za opiekę biorę 20 – 40 zł.    
ródło: Życie Warszawy

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL