Komorowski liderem

aktualizacja: 17.06.2010, 20:08
Bronisław Komorowski na wiecu w Krakowie
Bronisław Komorowski na wiecu w Krakowie
Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Ostatni przedwyborczy sondaż "Rz": przewaga kandydata PO maleje, ale to on najprawdopodobniej wygra pierwszą turę

Bronisława Komorowskiego na kilka dni przed głosowaniem popiera 42 proc. wyborców pytanych przez GfK Polonia, podczas gdy Jarosława Kaczyńskiego 31 proc. Przewaga marszałka Sejmu jest minimalnie mniejsza niż wcześniej, ale gwarantuje mu pierwsze miejsce w I turze.
– Kaczyński może otrzymać przy urnach większe poparcie, niż przewidują sondaże, ale i tak będzie mu ciężko wywalczyć zwycięstwo – uważa politolog Artur Wołek z PAN.
Politolog Kazimierz Kik z Uniwersytetu w Kielcach uważa natomiast, że wydarzenia ostatnich dni, czyli poparcie Włodzimierza Cimoszewicza dla Komorowskiego oraz wygrana tego polityka w sądowym sporze o prywatyzację służby zdrowia, nie zostały jeszcze odzwierciedlone w naszym sondażu.
– Dlatego poparcie dla Komorowskiego może się okazać wyższe – zaznacza Kazimierz Kik.
Z ostatniego przedwyborczego sondażu "Rz" wynika też, że wybory nie rozstrzygną się w pierwszej turze. – Komorowski mimo wielu prób w ostatnim tygodniu kampanii nie zdołał przekonać do siebie ponad połowy Polaków – mówi Wołek.
Według sondażu Komorowski może zwyciężyć również w II turze. Chce na niego głosować 54 proc. badanych, a na Kaczyńskiego – 41 proc. Ale prezes PiS goni rywala. W ciągu tygodnia różnica między nimi zmalała z 24 do 13 pkt proc.
Dlatego politycy będą walczyć o każdy głos. W czwartek Grzegorz Schetyna, szef Klubu Parlamentarnego PO, zapowiedział w TVN 24, że tuż po zamknięciu lokali wyborczych rozpocznie rozmowy z politykami innych partii o poparciu dla Komorowskiego w drugiej turze. Zapewne taki sam plan ma otoczenie Kaczyńskiego.
W czwartek oba sztaby spierały się o ewentualną debatę swoich kandydatów jeszcze przed pierwszą turą – w piątkowy wieczór. Sztab Kaczyńskiego chciał, by dotyczyła ona służby zdrowia, sztabowcy Komorowskiego woleli debatować o wszystkim. Porozumienia na razie nie osiągnięto.
[ramka]Pozostali czterej kandydaci na prezydenta uzyskali następujące wyniki: Andrzej Olechowski – 1 proc., Andrzej Lepper – 0 proc., Kornel Morawiecki – 0 proc., Bogusław Ziętek – 0 proc. Sondaż zrealizowała GfK Polonia 15 – 16.06 metodą telefoniczną na 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków. Wyniki porównaliśmy z sondażem sprzed tygodnia.[/ramka]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE