Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Prof. Widacki na prezesa IPN

Tomasz Pietryga
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Ustawa o IPN zmieniona - takš informację przedstawiajš dziœ wszystkie dzienniki. Sejm uchwalił wczoraj nowelizację posłów PO.
Zamiast dzisiejszego politycznie wyłanianego kolegium IPN będzie apolityczna Rada, której członków wskażš placówki naukowe Krajowa Rada Sšdownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów - z satysfakcja donosi "Gazeta Wyborcza". Wymieniajšc przykłady upolitycznienia dzisiejszego instytutu, i niekompetencje członków IPN (sš w nim dziœ socjolog wsi czy specjalista od œredniowiecznej Boœni - pisze GW). [wyimek][b] [link=http://blog.rp.pl/blog/2010/03/19/tomasz-pietryga-prof-widacki-na-prezesa-ipn/]skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek] Zupełnie inaczej zmiany w Instytucie przedstawia na pierwszej stronie "Rzeczpospolita". Zwraca uwagę, że również wybory na szefa IPN odbędš się według nowych zasad.
Prezesa wyłoni Sejm, ale nie będzie konieczne uzyskanie porozumienia PO i PiS, jak było to w przypadku obecnego szefa IPN. Do powołania - a także odwołania - prezesa wystarczy zwykła większoœć sejmowa- pisze dziennik. Dotychczas potrzebna była większoœć trzech pištych głosów. W praktyce oznacza to, że koalicja rzšdowa będzie mogła w każdej chwili zmienić prezesa Instytutu - zauważa dziennik. W komentarzu na drugiej stronie Piotr Semka twierdzi, że w ten sposób pozycja następcy Janusza Kurtyki wobec partii rzšdzšcej będzie bardzo słaba. W każdej chwili będzie on mógł zostać usunięty ze stanowiska, jeœli podejmie decyzję która rozzłoœci Donalda Tuska - pisze publicysta. - Trudno też liczyć, że prezydent skutecznie zawetuje ustawę - donosi z kolei "Dziennik Gazeta Prawna". Weto nie będzie skuteczne, bo PO, PSL i SLD ( które popierały zmiany) majš większoœć pozwalajšcš na jego odrzucenie - pisze DGP. Tego rodzaju zmiany to nie najlepszy znak na przyszłoœć, zważajšc na to, że Polska cały czas ma problemy z rozliczeniem się z przeszłoœciš. Nowela niewštpliwie mocno uzależnia działania Instytutu od rzšdzšcej opcji politycznej. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie, gdy w przyszłoœci do władzy dojdzie lewica. Znajšc poglšdy prof. Widackiego i jego kolegów może to oznaczać, że historia najnowsza zacznie być pisana od nowa.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL