Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Gangster wyszedł na wolność

Krystian F., gangster z Zabrza ułaskawiony przez prezydenta Kwaœniewskiego na podstawie sfingowanej choroby nowotworowej, wpłacił 120 tys. zł poręczenia
Krystian F. przesiedział w areszcie 2,5 roku. Wyszedł na wolnoœć 28 stycznia. Dlaczego? Bo w listopadzie 2009 r. Sšd Apelacyjny w Katowicach, przedłużajšc mu okres zatrzymania o kolejne trzy miesišce, zastrzegł, że trzymanie go tak długo w areszcie godzi w prawa człowieka. W tym roku więc Sšd Rejonowy w Zabrzu (gdzie toczy się proces F.) nie wnioskował już o kolejne przedłużenie aresztu, tylko zażšdał kaucji. Pienišdze na niš – 120 tys. zł – żona F. (on oficjalnie był bezrobotnym œlusarzem) zebrała w dwa dni.
Krystian F. został zatrzymany w lipcu 2007 r. przez œlšskie CBŒ. [wyimek]Pienišdze na kaucję 120 tys. zł żona F. zebrała w dwa dni [/wyimek] Prokuratura Okręgowa w Gliwicach oskarżyła go o kierowanie gangiem. Ofiary (jest ich 52) zmuszał do wyłudzania kredytów z banków i odszkodowań z firm ubezpieczeniowych za fikcyjne stłuczki, do paserstwa i kradzieży samochodów. Był bardzo brutalny. Cišży na nim ponad 30 zarzutów. Trwa proces przeciwko F. i jego „żołnierzom”. F. stworzył silny gang, choć oficjalnie umierał na raka. Sprawę tajemniczej choroby w marcu ubiegłego roku opisały „Rz” oraz „Głos Zabrza i Rudy Œlšskiej”. Prokuratura kilka miesięcy póŸniej potwierdziła nasze ustalenia: Krystian F. posłużył się fałszywym wycinkiem raka, by w 2000 r. uzyskać ułaskawienie prezydenta Aleksandra Kwaœniewskiego. Pomógł mu w tym m.in. lekarz Maciej S. Ułaskawienie (Maciej S. wzišł 15 tys. zł łapówki i komputer za 1,5 tys. zł) uratowało Krystiana F., siedmiokrotnie karanego za rozboje i kradzieże, przed powrotem do więzienia. Gangster przyznał, że od lekarza otrzymał próbkę z rakiem, którš osobiœcie zawiózł do laboratorium. Badania DNA wycinka, którego istnienie ujawniła „Rz”, potwierdziły, że nie należy on do Krystiana F. Maciejowi S. i Krystianowi F. grozi do 12 lat więzienia. Proces w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczšł. Gliwicka prokuratura, która oskarżała F. w dwóch sprawach, zobligowała sšd, by powiadomić ofiary Krystiana F., że wychodzi na wolnoœć. Czy sšd ma pewnoœć, że Krystian F., który może zostać skazany na 12 lat więzienia, nie będzie się ukrywać? – F. ma również dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju – podkreœla sędzia Tomasz Pawlik, rzecznik Sšdu Okręgowego w Gliwicach, któremu podlega sšd w Zabrzu.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL