Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Prehistoryczne kozy żyły jak jaszczurki

Na skutek niedostatku pożywienia prehistoryczne kozy, które zamieszkiwałyprzed kilkoma tysišcami lat Majorkę, upodobniły się trybem życia i fizjologiš do gadów - informuje serwis National Geographic.
Zdaniem naukowców, to pierwszy przypadek, kiedy u ssaków odkryto strategię przetrwania charakterystycznš dla gadów. Duże ssaki potrzebujš stałego dostępu do pokarmu. Zdarza się, że na wyspach, gdzie brakuje pożywienia, ssaki ginš, a na ich miejsce wchodzš gady. Sš one lepiej przystosowane do sezonowych wahań w dostępie do żywnoœci. Koœci prehistorycznych kóz Myotragus po raz pierwszy zostały odkryte jeszcze na poczštku XX w. Badania wskazujš, że zamieszkiwały one wyspę przez ponad pięć milionów lat.
Żeby przetrwać, kozy - podobnie jak zwierzęta zmiennocieplne - przystosowały się oszczędzajšc energię. Skarłowaciały, spowolniły swój metabolizm i stały się wolniejsze - opisuje współautorka badań, Meike Koehler z Autonomicznego Uniwersytetu Barcelony. Było to możliwe, ponieważ na wyspie nie miały naturalnych wrogów. Ich koœci przyrastały okresowo, często nieregularnie, tak jak u gadów. Przyrost zanikał w okresach głodu lub suszy. Wtedy spowalniały swój metabolizm - tłumaczy Koehler. Młode kozy zaraz po urodzeniu były bardzo małe, wielkoœci szczura. Całe lata zajmowało im osišgnięcie rozmiarów dorosłego osobnika. Kozy zredukowały zużycie energii również poprzez "cięcia" w obrębie układu nerwowego, który jest bardzo kosztowny energetycznie. U kóz zmniejszył się znacznie mózg, przede wszystkim zaœ obszary odpowiedzialne za zmysły. Oczy miały wielkoœć jednej trzeciej w stosunku do poczštkowych rozmiarów. Efekt był taki, że Myotragus stał się zwierzęciem ociężałym, z powolnym czasem reakcji. Podobnie jak gady Myotragus zapewne spędzał dużo czasu wygrzewajšc się na słońcu i w ten sposób oszczędzajšc jak najwięcej energii - opisuje Koehler. Jak dodaje, badania szkieletu wskazujš, że zwierzę nie potrafiło biegać, skakać czy wykonywać dynamicznych ruchów. Dlatego kiedy 3 tys. lat temu na wyspę dotarł niezwykle skuteczny drapieżnik - człowiek, kozy nie miały szans na przetrwanie. Artykuł z wynikami badań ukazał się w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL