Prehistoryczne kozy żyły jak jaszczurki

aktualizacja: 30.11.2009, 14:45

Na skutek niedostatku pożywienia prehistoryczne kozy, które zamieszkiwały
przed kilkoma tysiącami lat Majorkę, upodobniły się trybem życia i fizjologią do gadów - informuje serwis National Geographic.

Zdaniem naukowców, to pierwszy przypadek, kiedy u ssaków odkryto strategię przetrwania charakterystyczną dla gadów.

Duże ssaki potrzebują stałego dostępu do pokarmu. Zdarza się, że na wyspach, gdzie brakuje pożywienia, ssaki giną, a na ich miejsce wchodzą gady. Są one lepiej przystosowane do sezonowych wahań w dostępie do żywności.
Kości prehistorycznych kóz Myotragus po raz pierwszy zostały odkryte jeszcze na początku XX w. Badania wskazują, że zamieszkiwały one wyspę przez ponad pięć milionów lat.Żeby przetrwać, kozy - podobnie jak zwierzęta zmiennocieplne - przystosowały się oszczędzając energię. Skarłowaciały, spowolniły swój metabolizm i stały się wolniejsze - opisuje współautorka badań, Meike Koehler z Autonomicznego Uniwersytetu Barcelony. Było to możliwe, ponieważ na wyspie nie miały naturalnych wrogów.Ich kości przyrastały okresowo, często nieregularnie, tak jak u gadów. Przyrost zanikał w okresach głodu lub suszy. Wtedy spowalniały swój metabolizm - tłumaczy Koehler.
Żródło:
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE