Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Ruszanie baszkš

W chórze obrońców Lecha Wałęsy zabrzmiał głos potężny: człowieka, który według badań jest dla Polaków najwyższym autorytetem moralnym – przynajmniej od czasu, gdy umarł Jan Paweł II – a mianowicie Jerzego "Jurka" Owsiaka.
[b][link=http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/04/19/ruszanie-baszka/]skomentuj na blogu[/link][/b] Nie od dziœ wiadomo, że sprawnoœć, jakš wykazał on w organizowaniu spektakularnej dorocznej akcji charytatywnej, uczyniła Owsiaka autorytetem nie tylko od zbiórek publicznych i muzyki rockowej; pamiętam, jak rozstrzygał na łamach "Trybuny", jaki powinien, a jaki nie powinien być katolicyzm i co powinien robić Koœciół. Fakt zabrania głosu w kolejnej ważniej sprawie nie dziwi więc. Ale warto przytoczyć argument, jakiego autorytet użył.
A mianowicie powiedział, że kto będzie na Wałęsę wygadywał, temu on, Owsiak, może "przywalić z baszki". Argument dobrze pasuje zarówno do merytorycznego poziomu, jak i polemicznego stylu wałęsistów – no i skoro ktoœ, tak doskonale przygotowany do oceniania wiarygodnoœci badań historycznych jak Owsiak, gotowy jest narażać swš cennš "baszkę" na obtłuczenie, to właœciwie spór należałoby na tym zakończyć. Tym bardziej że Wałęsa przedstawił właœnie sto siedemdziesištš któršœ ostatecznš wersję, jak to było: rozmawiał, bo lider musi rozmawiać, ale nic nie mówił, chyba że coœ chlapnšł. Byłoby małostkowoœciš zwracać uwagę, że wersja ta pozostaje w rażšcej sprzecznoœci z częœciš wersji poprzednich, zresztš, między Bogiem a prawdš, zanim komentarz z takim stwierdzeniem zdšży się ukazać, nasz narodowy skarb przedstawi już zapewne dwie wersje kolejne, każdš popierajšc przysięgš na Matkę Boskš i "niech mnie szlag trafi, jeœli kłamię". W tej sytuacji próżno sobie łamać "baszkę" nadšżaniem za argumentami człowieka, który przecież i tak zawsze ma rację, bo nie może jej nie mieć; pozostaje używać jej do "przywalania".
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL