Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Magia posła Kłopotka

Eugeniusz Kłopotek
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Co najmniej w jednym województwie ludowcy majš spore szanse, by w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego rozgromić konkurencję. Tak przynajmniej wynika z sondażu wyborczego, jaki instytut GfK Polonia wykonał na zlecenie "Rz".
Chodzi o województwo kujawsko-pomorskie. Tak mocnš lokomotywš dla PSL okazuje się tam poseł Eugeniusz Kłopotek. To on otwiera listę ludowców w kujawsko-pomorskim. I jeœli tylko jego partia przekroczy 5-proc. próg wyborczy, praktycznie może być pewien wyjazdu do Brukseli. Wyniki sondażu mówiš, że Kłopotek może liczyć na głosy 22 proc. wyborców swojego okręgu. Co jednak ważne - mimo, że to PO zbiera przeważnie najlepsze oceny, polityk PSL idzie w rankingu łeb w łeb z kandydatem PO, Tadeuszem Zwiefkš. Były dziennikarz i obecny eurodeputowany Platformy też może się cieszyć poparciem 22 proc. wyborców z kujawsko-pomorskiego. - Działa magia nazwiska. Tak wysoka pozycja posła Kłopotka to ewidentnie premia za rozpoznawalnš twarz - uważa dr Jacek Kloczkowski, politolog z krakowskiego Oœrodka Myœli Politycznej. Na poparcie swej tezy wskazuje na kandydata SLD Janusza Zemke, który również majšc znane nazwisko, zajšł w sondażu trzeciš pozycję z 17 proc. wskazań. Mniej znany kandydat PiS, Kosma Złotowski, jest w sondażu dopiero czwarty z 9 proc. poparcia.
Kloczkowski zwraca przy tym uwagę, że właœnie na przykładzie Kłopotka najlepiej widać, że w najbliższych wyborach doskonale może się sprawdzić strategia ludowców, by dla podreperowania partyjnego wyniku wystawić na listy jak najwięcej znanych twarzy. - Ich rozpoznawalnoœć jest ogromnym atutem - podkreœla Kloczkowski. Sam Kłopotek uważa jednak, że znane nazwisko, to zdecydowanie nie wszystko. Bo ludzie przede wszystkim chcš postawić w wyborach na sprawdzonych polityków. - Myœlę, że przede wszystkim jest to jednak premia za to, że od zawsze jestem zwišzany z tym właœnie województwem - komentuje swój wynik.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL