Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Węgrzy blokujš słowackš granicę

AFP
Konflikt między sšsiadami coraz bardziej niepokoi Brukselę. Wzywa ona oba kraje do respektowania wartoœci UE - pisze nasz dziennikarz z Rajki na Słowacji
Nacjonaliœci z partii Jobbik i paramilitarnej Gwardii Węgierskiej blokowali wczoraj przez osiem godzin drogi prowadzšce ze Słowacji na Węgry. Protestowali przeciwko interwencji słowackiej policji, która 1 listopada spacyfikowała węgierskich chuliganów podczas meczu Slovan Bratyslava – Dunajska Streda, a 8 listopada aresztowała 40 gwardzistów w Kralovskim Chmelcu. 15 samochodów z wywieszonymi w oknach flagami zablokowało przejœcie w Komarnie. Gwardziœci w czarnych mundurach, z pasiastymi emblematami dynastii Arpadów na czapkach i rękawach, zatarasowali jeden pas drogi prowadzšcej na Węgry. 13 aut zagrodziło przejœcie w Medvedeve. Osiem – w Rajce. – Chcemy zmusić polityków Unii Europejskiej, by zainteresowali się naszymi problemami. Żšdamy, by węgierski rzšd chronił mniejszoœci poza granicami kraju. Rzšd jest niezdolny do obrony obywateli – uzasadniał protest wiceszef prawicowego pozaparlamentarnego ugrupowania Jobbik (Ruch na rzecz Lepszych Węgier) Tomas Kopetti.
W Rajce, na jednym z samochodów, protestujšcy wywiesili transparent „Welcome Slotakia!” (Witajcie, w kraju Sloty!) Jan Slota to lider współrzšdzšcej Słowackiej Partii Narodowej, który wielokrotnie w niewybredny sposób znieważał Węgrów. Nazwał ich między innymi „dziczš, która rozpruwała brzuchy słowackim kobietom”. – Nie możemy tolerować takich wypowiedzi. Będziemy apelować o bojkotowanie słowackich produktów na Węgrzech – ostrzegł szef gwardzistów Robert Kiss. Od kilku miesięcy rzšdy Węgier i Słowacji oskarżajš się nawzajem o dyskryminację 450- tysięcznej wspólnoty Węgrów mieszkajšcych na Słowacji i 35 tysięcy Słowaków na Węgrzech. Pod pretekstem obrony mniejszoœci Węgrzy żšdajš rewizji traktatu z 1920 roku, który odebrał im większoœć terytoriów. Palš słowackie flagi i zamalowujš dwujęzyczne tablice drogowe w węgierskich wsiach zamieszkanych przez słowackš mniejszoœć. W trzyipółtysięcznej Rajce mieszka 400 Słowaków. Przenieœli się z Bratysławy dlatego, że żyje się tu taniej, a do stolicy jest blisko. 2 listopada ktoœ wymalował jednak na słowackich domach hasło „Ojczyzna nie jest na sprzedaż!”. Policja aresztowała dwóch młodych ludzi z Rajki. W ich domach znalazła narkotyki i broń. – Akcja gwardzistów jest absurdalna. Nigdy nie mieliœmy tu żadnych problemów ze Słowakami. Żyjemy zgodnie – zapewnia starosta Rajki Lajos Bazso. – Słowacko-węgierskie stosunki sš najgorsze od 15 lat. Od kilku tygodni narasta wokół nich histeria – twierdzi Pal Csaky, lider Partii Węgierskiej Koalicji (SMK) reprezentujšcej węgierskš mniejszoœć na Słowacji. – Rewizja granic to science fiction – ostrzega Węgrów szef słowackiej dyplomacji Jan Kubisz. Szef węgierskiego rzšdu Ferenc Gyurcsany zaprosił w trybie pilnym na naradę liderów pięciu ugrupowań reprezentowanych w parlamencie. – Węgierski rzšd, parlament i obywatele naszego kraju respektujš niezależnoœć i integralnoœć Słowacji. Nie chcemy, by najnowszš historię Węgier pisali nacjonaliœci. Jeœli teraz nie powiemy „stop” ekstremistom, nacjonalizm wyrzšdzi szkody, za które będš płacić jeszcze nasi wnukowie – przekonywał. – W naszym rzšdzie nie ma nacjonalistów. W przeciwieństwie do Słowacji. I to uskrzydla węgierskich radykałów – dodał premier jednym tchem.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL