Aaaaby pracować w ABW

aktualizacja: 02.09.2008, 03:50
Foto: Rzeczpospolita

Intensywny nabór agentów. Średnie wykształcenie, niezdolny do służby w wojsku? I tak masz szansę na pracę. ABW łata dziury kadrowe po tym, gdy do innych służb uciekło z niej tysiąc funkcjonariuszy

Jedna szósta pracowników ABW odeszła w ciągu dwóch ostatnich lat. Głównie do trzech nowych i lepiej opłacanych służb: CBA, Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Funkcjonariusze ABW szli do CBA po pieniądze i awans, bo nowa służba miała do obsadzenia wiele kierowniczych stanowisk i najwyższe pensje wśród służb. W SKW czy AW ściągano ludzi głównie z umiejętnościami lingwistycznymi, znajomością co najmniej dwóch języków obcych.
– Rzeczywiście z ABW wyssano ludzi – ocenia Janusz Zemke, przewodniczący Komisji do spraw Służb Specjalnych. Według niego największe straty Agencja poniosła w najważniejszych jednostkach, a więc w służbach operacyjnych, z których odeszło co najmniej 20 proc. kadry. – Dziś sytuacja jest naprawdę trudna. Brak ludzi paraliżuje pracę w ABW – uważa poseł Zemke.
Dlatego ABW intensywnie szuka nowych pracowników. Są wakaty m.in. na stanowiskach inżyniera dźwięku i telekomunikacji, eksperta pisma ręcznego, matematyka po kursie kryptografii, filologa, np. języka węgierskiego czy białoruskiego.
Uzupełniająca braki kadrowe służba obniżyła wymagania. Nie stawia dolnych progów wiekowych, szuka osób także z wykształceniem średnim i deklaruje, że dofinansuje zaoczne studia, jeśli kierunek będzie przydatny w pracy.
Kusi też przywilejami: specjalistycznym programem ochrony zdrowia, dodatkowymi urlopami: wypoczynkowym według stażu i na naukę, od 14 do 21 dni. Do tego funkcjonariusz, który przepracował co najmniej trzy lata w służbie, może liczyć na dopłaty do wynajmowanego mieszkania albo bezzwrotną zapomogę na zakup mieszkania.
Takich przywilejów nie ma CBA, które cieszy się opinią najlepiej opłacanej służby w Polsce (zwykły funkcjonariusz zarabia co najmniej 5 tys. zł na rękę). – W CBA pensje są wysokie, bo nie ma zakamuflowanych dodatków, przez co sprawy finansowe są przejrzyste. Tak powinno być we wszystkich służbach – mówi Zbigniew Wassermann, były minister koordynator do spraw służb specjalnych rządu Jarosława Kaczyńskiego.
Kandydatów do pracy w ABW nie dyskwalifikuje nawet nieuregulowany stosunek do służby wojskowej czy kategoria D, a więc niezdolny do służby wojskowej. – Nie ma się co dziwić, armia ma być zawodowa, to dobry ruch i zachęta dla potencjalnych funkcjonariuszy, którzy wojska nie odrobili – komentuje Zemke.
Kierownictwo ABW podjęło decyzję o utworzeniu dwóch nowych regionalnych komisji lekarskich: w Katowicach i w Białymstoku. – Chcemy przyspieszyć i usprawnić proces rekrutacji i skrócić okres oczekiwania na orzeczenie o zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów do służby – mówi mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzecznik ABW.
Przed wakacjami posłowie komisji opiniowali nową tabelę płac z podwyżkami dla funkcjonariuszy ABW. – To były duże podwyżki, większe niż w innych służbach – ocenia Zemke.
Funkcjonariuszem ABW i CBA może zostać osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie oraz „wykazująca nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną”. Dodatkowym wymogiem wobec kandydata do pracy w ABW jest rękojmia zachowania tajemnicy. Przed przyjęciem do ABW i CBA sprawdza się, czy kandydaci piją alkohol, w jakich ilościach, czy kiedykolwiek zażywali narkotyki. Muszą mieć też tak zwane opinie polecające od osoby szanowanej, a nawet pozytywne opinie od sąsiadów.
Kandydat na funkcjonariusza ABW musi się wykazać wiedzą na temat sytuacji geopolitycznej kraju i świata, znać języki obce.
Kandydatów do służby w CBA dyskwalifikuje skazanie za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe czy współpraca ze służbami PRL.
W ABW tacy kandydaci nie są odrzucani.
Starający się o pracę w CBA muszą wypełnić 21-stronicową ankietę bezpieczeństwa osobowego, w której trzeba podać m.in. szczegółowe informacje na temat miejsca zamieszkania w ostatnich dziesięciu latach, a nawet kontakty towarzyskie z osobami z zagranicy. Wszystkie te informacje są szczegółowo sprawdzane.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE