Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Gronkiewicz-Waltz w niełasce?

Rzeczpospolita
– Nigdy nie należała do osób bliskich Donaldowi Tuskowi. Ale teraz w kierownictwie partii narasta już prawdziwa irytacja na działania Hanny Gronkiewicz-Waltz – mówi jeden z czołowych polityków PO. Czara goryczy miała się przepełnić, gdy prezydent stolicy zdała premierowi relację z inwestycji w Warszawie.
– Na spotkaniu przed posiedzeniem zarzšdu oznajmiła, że wiele przedsięwzięć się może opóŸnić, brakuje pieniędzy, a biurokracja utrudnia jej pracę. Tusk wpadł w złoœć – opowiada osoba z otoczenia premiera. Szef rzšdu miał zapytać, czy prezydent stolicy nie zamierza zrealizować obietnic ze swojej kampanii wyborczej. – Poprosił Hankę na rozmowę w cztery oczy i wyszedł jeszcze bardziej zły – zdradza polityk PO. Władze partii dowiedziały się, że mało prawdopodobna jest druga nitka metra, na którš brakuje pieniędzy, i że mogš być zagrożone terminy budowy mostów Północnego i Krasińskiego (oddanie tego drugiego już przesunięto na rok 2011). Ale to niejedyne zarzuty wobec prezydent stolicy. Kierownictwo Platformy uważa też, że zawodzš jej współpracownicy. Nie sprawdza się m.in. Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent odpowiedzialny za drogi.
Tyle że Wojciechowicz uchodzi za osobę bliższš władzom partii niż samej Gronkiewicz-Waltz. Zdaniem naszych rozmówców to nie przypadek. Szefowie PO monitorujš to, co dzieje się w ratuszu, m.in. za sprawš osób kojarzonych z zapleczem Donalda Tuska, które pojawiajš się w otoczeniu Hanny Gronkiewcz-Waltz. Dwa tygodnie temu przewodniczšcym rady miasta została Ewa Malinowska-Grupińska – żona ministra Rafała Grupińskiego, bliskiego współpracownika Tuska. Dlaczego otoczenie premiera tak się interesuje sprawami stolicy? Według politologów kiepskie wyniki Gronkiewicz-Waltz mogš się odbić na przygotowaniach do Euro 2012 i zniechęcić warszawski elektorat PO. A to nie ułatwi Tuskowi startu w wyborach prezydenckich. – Warszawa jest sprawdzianem, jak Platforma radzi sobie w dużej gminie. Fiasko rzšdów Hanny Gronkiewicz-Waltz mogłoby obcišżyć Donalda Tuska – ocenia Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Œlšskiego. – Ale z drugiej strony Tusk nie powinien też dopuœcić, aby pozycja Gronkiewicz-Waltz wzrosła, bo nie odłożyła ona do sztambucha myœli o prezydenturze, gdyby jego kariera się załamała. Politycy PO podkreœlajš jednak, że prezydent stolicy potrafi twardo bronić swoich racji, także przed premierem. Ostro obstawała np. przy swojej propozycji miejsca pod budowę Stadionu Narodowego. – Jest politykiem niezależnym w sšdach, a funkcja prezydenta stolicy wzmacnia jej pozycję – ocenia Jarosław Gowin, członek zarzšdu PO. Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy, którego władze PO wykluczyły z partii, zauważa: – Platforma, popierajšc Hannę Gronkiewicz-Waltz na prezydenta, liczyła na jej doœwiadczenia finansisty i menedżera. Miał być sukces, a już widać, że będzie dla partii obcišżeniem – dodaje europoseł. Nie udało nam się uzyskać komentarza od Hanny Gronkiewicz-Waltz.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL