Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Po ptokach

Stanisław Remuszko
Fotorzepa
Nie miałem racji. Myliłem się.

Kiedy? Gdy kilka dni temu napisałem, że w wyborach prezydenckich „finalnie liczš się tylko i wyłšcznie dwie osoby. Nie pięć, nie cztery, nie trzy, tylko dwie. Tak jest dziœ nad Wisłš”.  Wczoraj okazało się, że to nieprawda, a przynajmniej nie cała prawda.

Nie wzišłem pod uwagę sytuacji, w której do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów z liczbš głosów prawie tš samš (i zarazem mocno odległš od zbawczych 50%), a trzeci kandydat uzyskuje wsparcie dwa razy wyższe niż pozostała ósemka łšcznie. Właœnie tak jest dziœ nad Wisłš! Owszem, tej sytuacji nie przewidział nikt, ale to słaba pociecha.

Przypomnę, że znamy wyniki dwóch sondaży „powyborczych”. Pierwszy był budowany przez całš niedzielę na podstawie ankiet wypełnianych przez wyborców po odejœciu od urny (tzw. exit poll). Drugi powstał na bazie oficjalnych protokołów wywieszanych przed północš w całym kraju przez setki komisji obwodowych (tzw. late poll). Oba pomiary dały wynik niemal identyczny: pan Duda około 34%, pan Komorowski około 33%, pan Kukiz około 20%, a cała reszta w sumie – 13%. Dziœ (jutro?) ogłosi urzędowe wyniki Państwowa Komisja Wyborcza, ale sšdzę, że ewentualne zmiany nie będš większe od jednego procenta.

Nie trzeba być politologiem ani matematykiem, by dostrzec, że języczkiem u wagi stał się teraz TEN TRZECI, czyli pan Kukiz, dokładniej zaœ: jego wyborcy. To on teraz rozdaje karty. Wprawdzie jego pierwszoturowi zwolennicy nie muszš go posłuchać w turze drugiej, lecz przecież jest wysoce prawdopodobne, że większoœć to zrobi.

Obu głównym kandydatom brakuje dziœ po kilkanaœcie procent do zwycięstwa. Pan Kukiz wyraziœcie deklarował się przed wyborami jako ten, który jest przeciwko dotychczasowemu systemowi. Cokolwiek miał na myœli, trudno wyobrazić sobie, by w tej sytuacji poparł pana Komorowskiego.

Na mój rozum, może być już po ptokach...

Masz pytanie do autora? remuszko@gmail.com

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL