Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Jurek, kiełbasa i sznurek

Stanisław Remuszko
Fotorzepa
Zamierzam oddać głos na paniš Ogórek.

W sieci kršży łatwy do odnalezienia plakat z szeœcioma panami, którzy patrzš na obserwatora tak, jak ten słynny wšsaty bolszewik na plakacie z 1920 roku pytajšcy: Ty! Zapisałsa dobrowolcom? Na wszelki wypadek wyjaœnię, że ta internetowa szóstka z 2015 roku (od lewej – panowie Kowalski, Wilk, Korwin-Mikke, Tanajno i Braun), to kandydaci na Prezydenta RP, którzy rywalizujš z pozostałš pištkš: paniš Ogórek oraz, w kolejnoœci alfabetycznej, z panem Dudš, Jarubasem, Komorowskim i Palikotem.

Co mówi dziœ naszych Szeœciu Wspaniałych? Mówiš twardo i zgodnie (cytat): „10 maja głosuję przeciw systemowi"!!! Według sondaży, miarodajnych przecież i wiarygodnych, w pierwszej turze najwięcej obywatelskich szabel wzniesie się za panem Komorowskim, nieco mniej za panem Dudš, potem jest przepaœć, a za przepaœciš tłoczš się pozostali kandydaci. Według tych samych sondaży, pani Ogórek dostanie głosów mniej więcej tyle, ile każdy z afiszujšcych się panów. Skoro zamierzam zagłosować na paniš Ogórek, to jak zagłosuję: za czy przeciw systemowi?

Jak to się stało, że, po upływie ćwierci wieku, wybieramy dziœ w Polsce prezydenta de facto tak samo ja Północni Amerykanie? Tam też może startować każdy, ale nawet multimiliarder nie ma szans, jeœli nie zyska oficjalnego poparcia osłów (partyjny symbol Demokratów) albo słoni (maskotka Republikanów). Przy wszystkich różnicach w systemie wyborczym, finalnie liczš się tylko i wyłšcznie dwie osoby. Nie pięć, nie cztery, nie trzy, tylko dwie. Tak jest dziœ nad Wisłš. Czy ta dwupartyjna amerykanizacja objawi się i utrwali również w jesiennym parlamencie?

W tym stanie rzeczy rodzš się od razu następne kwestie. Czy wyborca, który głosuje na Komorowskiego lub Dudę, jest patriotš? Czy w ogóle jest Polakiem? Jeœli tak, to jak – pod względem patriotyzmu i polskoœci – wypadajš te miliony obywateli, które zagłosujš na kogoœ z pozostałej dziewištki? Może to Polacy Ÿli lub częœciowi, a może patrioci inaczej? Na szczęœcie wybory sš tajne, więc nikt się nie dowie...

Tajnoœć wyborów jest prawem, ale nie obowišzkiem obywatela. Wiem z pewnoœciš, że mój głos – jako jeden z około piętnastu milionów, których za tydzień należy się spodziewać – nie będzie miał absolutnie żadnego wpływu na to, kto zostanie prezydentem na lata 2015-2019. Z takim psychicznym komfortem zamykam oczy na rekomendacje SLD, z przekonaniem wybieram urodziwš i rozsšdnš damskš młodoœć, ludzi zaœ rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem :-)

Masz pytanie do autora? remuszko@gmail.com

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL