Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Rynek mieszkań luksusowych

Solec Residence – inwestycja na Powiœlu firmy Sawa Apartments
Materiały Inwestora
Pole golfowe na dachu, œcianka wspinaczkowa, klub fitness. To bonusy dla kupujšcych luksusowe mieszkania.

Solec Residence „Kryształ Powiœla" powstaje w Warszawie pomiędzy ul. Wioœlarskš a Solec. Inwestor, spółka Sawa Apartments, zakłada budowę 78 mieszkań o powierzchni 40–160 mkw. Pierwotnie w Solec Residence miało powstać 113 lokali, ale okazało się, że jest popyt na większe powierzchnie. Dlatego deweloper łšczy mieszkania. Ceny mkw. apartamentów wahajš się od 11 do 19 tys. zł.

Wracajš do centrum

Marian Okręglicki, prezes Sawa Apartments, ocenia, że rynek luksusowych mieszkań powoli zaczyna się ożywiać. – Widać pewien trend. Ci, którzy kupili domy pod miastem, wracajš do centrum. Nie chcš już tracić po półtorej–dwie godziny dziennie na dojazdy – mówi Marian Okręglicki.

Dodaje, że Sawa w swoich inwestycjach oferuje udogodnienia, dzięki którym mieszkanie w apartamentowcu jest równie komfortowe, jak w domu. To zielone tarasy na dachu, sala fitness, œcianka wspinaczkowa, obserwatorium astronomiczne, a nawet pole golfowe na dachu. – Klienci szukajš dużych powierzchni, porównywalnych z domem, dlatego nasze apartamenty można łšczyć nawet w 200-metrowe lokale – podkreœla prezes Okręglicki.

Jego zdaniem w Warszawie deweloperzy będš rozpoczynali maksymalnie jeden–dwa prestiżowe projekty rocznie. O działki w centrum jest trudno. – Na najlepszych gruntach powstajš powierzchnie komercyjne – tłumaczy Marian Okręglicki.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży Ronson Development, dodaje, że ofert mieszkań z wyższej półki powoli przybywa wraz ze wzrostem zamożnoœci klientów. – Do rozpoczynania takich inwestycji zachęca deweloperów wzrost gospodarczy Polski. Popyt na dobra luksusowe może rosnšć. Ceny ekskluzywnych nieruchomoœci sš odporne na cykle koniunkturalne – komentuje Andrzej Gutowski.

Także zdaniem Michała Skwarka z Okam Capital rynek mieszkań luksusowych w Polsce zdecydowanie się powiększa. – Jednak w porównaniu z miastami europejskimi nadal jest mały – ocenia Michał Skwarek. – Takie nieruchomoœci sš traktowane często jako forma lokaty, która może przynieœć nawet 100-procentowy zysk w cišgu kilku–kilkunastu lat.

Ronson mieszkania z wyższej półki oferuje w warszawskiej inwestycji Tamka 29. Do kupienia sš mieszkania od 51 do 133 mkw. w cenie 13–19 tys. zł za mkw. Lokale będš wyposażone w instalacje inteligentnego domu. Z ogrodu na dachu rozpoœciera się widok na parki i mosty.

Lokale w Omega Mokotów sprzedaje Tynkbud1. W budynku znajdzie się 21 mieszkań od 43 do 87 mkw. w cenach od ok. 9 do 12 tys. zł za mkw. – Omega Mokotów to inwestycja wyposażona m.in. w œwiatłowód, strefę Wi-Fi, system kontroli zużycia energii – wylicza Ryszard Banacki, rzecznik Tynkbudu. – Będzie też możliwoœć sterowania roletami oraz oœwietleniem.

Z zimowymi ogrodami

Zdaniem Ryszarda Banackiego na rynku luksusowym działajš przede wszystkim osoby kupujšce kolejne mieszkania. Sš wœród nich m.in. rodziny zmieniajšce dotychczasowy lokal na bardziej komfortowy.

Apartamenty w warszawskich inwestycjach Piano House oraz Kamienica Ordynacka oferuje Icon Real Estate. W pierwszej inwestycji na Powiœlu do kupienia sš ostatnie lokale – m.in. prawie 80-metrowy apartament na ostatnim piętrze. – W ofercie mamy mieszkania od 31 do 265 mkw., w cenach od 14 tys. zł za metr – podaje Agnieszka Gocałek z Icon Real Estate.

W zrewitalizowanej Kamienicy Ordynacka, na zaadaptowanym poddaszu, powstało 11 apartamentów od 36 do 220 mkw. Ceny mkw. lokali – od 14 tys. zł. W trzecim etapie inwestycji firma planuje odbudowę zniszczonego w czasie wojny narożnika. Znajdzie się w nim pięć ok. 150-metrowych mieszkań.

Lokale w trzecim etapie inwestycji InCity, czyli w dwóch 16-piętrowych budynkach White Towers, proponuje Okam Capital. Projekt powstaje u zbiegu ul. Siedmiogrodzkiej i Karolkowej. W wieżach deweloper zaplanował 63 mieszkania – od 36 do ponad 120 mkw. Ceny zaczynajš się od 9 tys. zł za mkw.

– Wkrótce rozpoczynamy przedsprzedaż mieszkań w inwestycji Vista przy ul. Woronicza. W czterech 12-piętrowych wieżach powstanie ok. 300 mieszkań od 35 do 105 mkw. – zapowiada Michał Skwarek. – Lokale o najwyższym standardzie znajdš się na najwyższych pięciu kondygnacjach. Zaplanowaliœmy tam ogrody zimowe oraz tarasy z widokiem na Mokotów oraz lotnisko Chopina – opowiada.

Mieszkańcy będš mieć do dyspozycji lobby, wewnętrzny dziedziniec, klub zabaw dla najmłodszych. Ceny lokali: od 8,2 tys. zł za mkw.

Nieco inaczej rynek luksusowych mieszkań wyglšda we Wrocławiu. Jak mówi Krzysztof Ziajka, prezes spółki Inkom, wrocławski segment nieruchomoœci premium zatrzymał się wraz z nadejœciem spowolnienia gospodarczego.

– Rynek nie był w stanie wchłonšć apartamentów o podwyższonym standardzie, a inwestorów kupujšcych lokale na wynajem ten segment raczej nie interesuje. Wyższy zysk z wynajmu osišga się przecież na tanich mieszkaniach – komentuje Krzysztof Ziajka. – Nowe inwestycje tego typu składajš się maksymalnie z kilkunastu mieszkań. Odnawiane sš np. kamienice w zabytkowym centrum. Ceny transakcyjne w już powstałych projektach mogš być nawet o 20–30 proc. niższe niż ceny ofertowe sprzed kryzysu.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki, a.gawronska@rp.pl

Opinia

Ewelina Juroszek | dyrektor ds. sprzedaży mieszkań w spółce Atal

Ożywienie w segmencie luksusowych mieszkań oraz lokali o podwyższonym standardzie widać na rynku deweloperskim od niemal dwóch lat.

Zwiększenie oferty mieszkań luksusowych to odpowiedŸ deweloperów na zmieniajšce się preferencje zakupowe Polaków. Klienci stajš się coraz bardziej wymagajšcy. Sš gotowi zapłacić więcej za lepsze warunki mieszkaniowe.

Sprzyjajš temu wzrost zamożnoœci, większa atrakcyjnoœć kredytów hipotecznych dzięki niskim stopom oprocentowania oraz stabilizacja na rynku nieruchomoœci. Dlatego też firmy deweloperskie, starajšc się spełniać wymagania klientów, zwiększajš liczbę inwestycji o podwyższonym standardzie. Oferujš większe, także w pełni wykończone mieszkania w lepszych lokalizacjach, z dodatkowymi udogodnieniami.

Lokale sš kupowane głównie na własne potrzeby. Obserwujemy jednak nieznaczny, ale systematyczny, wzrost zakupów inwestycyjnych, które stanowiš już około 10 proc. naszej całkowitej sprzedaży. Mieszkania o podwyższonym standardzie oraz luksusowe apartamenty sš dziœ traktowane jako bezpieczna i długoterminowa inwestycja z perspektywš sporego zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Największym rynkiem nieruchomoœci luksusowych jest Warszawa, ale w ostatnich latach wiele się zmieniło w innych miastach, przede wszystkim we Wrocławiu i w Krakowie. Powodzeniem cieszš się zarówno gotowe już apartamenty, jak i te będšce na ukończeniu, w kameralnych, luksusowych budynkach.

Nasza firma mieszkania z wyższej półki oferuje w Warszawie w Oazie Wilanów przy al. Rzeczypospolitej. Kompleks utworzy osiem czteropiętrowych budynków. Inwestycja powstanie w trzech etapach.

W ofercie sš lokale z pierwszej i drugiej częœci osiedla. Ceny mkw. mieszkań w standardzie deweloperskim zaczynajš się od 6,8 tys. zł. Oferujemy także pakiety wykończeniowe. Miejsce postojowe w garażu kosztuje 27 tys. zł.

Z kolei w kameralnym apartamentowcu Walewska Residence, zlokalizowanym na Saskiej Kępie, zaplanowaliœmy 43 mieszkania o powierzchni od 33,8 do 123,6 mkw. Ceny mkw. wynoszš 7,6–8,5 tys. zł za mkw.

Za miejsce postojowe w tej inwestycji trzeba zapłacić 28 tys. zł. Walewska Residence ma być gotowa w pierwszym kwartale 2016 r. Atutem inwestycji sš przydomowe ogródki i ogromne tarasy, z których będzie się roztaczał widok na stolicę. —aig

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL