Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Sondaż IBRiS dla PiS po konwencji Dudy

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Badanie IBRiS dla PiS, z którym zapoznała się "Rzeczpospolita", jest pierwszym, w którym poparcie urzędujšcego prezydenta spada poniżej 50 proc.

Sztab PiS zbadał sytuację po zeszłotygodniowej konwencji inaugurujšcej kampanię swojego kandydata Andrzeja Dudy (dzień wczeœniej prezydent Bronisław Komorowski otrzymał poparcie Rady Krajowej PO). Badanie uwzględnia też nowe kandydatury m.in. muzyka Pawła Kukiza.

Wszystko to sprawia, że w przeprowadzonym w czwartek i pištek telefonicznym sondażu IBRiS jest dwóch kandydatów, którzy zmierzyliby się w drugiej turze. Na Komorowskiego chce głosować 49 proc. badanych, zaœ na Dudę 26 proc. W stosunku do badania tej samej pracowni sprzed dwóch tygodni, poparcie kandydata PiS roœnie o jeden punkt procentowy. Bardzo duży jest jednak spadek prezydenta, który stracił 6 proc. zwolenników.

Sztabowcy PiS liczš na większš poprawę wyników swojego kandydata. Jak ujawniła "Rzeczpospolita" dziœ rusza druga częœć zapoczštkowanej konwencjš ofensywy - intensywna kampania spotowa i bilboardowa Andrzeja Dudy. Czytaj więcej

Nie zmieniajš się notowania kandydatki SLD Magdaleny Ogórek (5 proc.), która dziœ ma konwencję inaugurujšcš swojš kampanię. Zaskoczeniem może być wynik Kukiza, który z poparciem na poziomie 3 proc. debiutuje na czwartym miejscu. Najmocniej traci na tym Janusz Korwin-Mikke, który od końca stycznia stracił połowę swoich zwolenników (spadek z 4 na 2 proc.).

Tyle samo co lider partii KORWiN majš też Janusz Palikot (Twój Ruch) i Adam Jarubas (PSL). O ile pierwszy stoi w miejscu, to drugi roœnie o jeden punkt). Na 1 proc. może liczyć Anna Grodzka z Zielonych (jednopunktowy wzrost). Zupełnie nie liczš się Marian Kowalski z Ruchu Narodowego i Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy (poparcie poniżej 1 proc.). Nieznacznie wzrosła liczba niezdecydowanych (z 8 do 9 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 lutego na próbie 1100 pełnoletnich mieszkańców Polski. Udział w wyborach deklaruje niemal 70 proc. z nich (769 osób) i to ich odpowiedzi były podstawš obliczenia końcowych wyników.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL