Bardzo mało nowych dróg w 2015 roku

aktualizacja: 24.11.2014, 07:00
W przyszłym rok przybędzie tylko około 45 kilometrów nowych tras.
W przyszłym rok przybędzie tylko około 45 kilometrów nowych tras.
Foto: Bloomberg

O prawie 340 kilometrów wydłuży się w całym 2014 roku sieć dróg krajowych. W przyszłym rok przybędzie tylko około 45 kilometrów nowych tras.

Od stycznia drogowcy oddali już do użytku 289 km, niespełna 51 km ma być gotowych jeszcze przed końcem grudnia. Drogowcom pozostało jeszcze dokończenie budowy trzech odcinków.

Najdłuższy to droga ekspresowa S8 pomiędzy miejscowością Walichnowy a Wrocławiem na odcinku od węzła Sieradz Południe do węzła w Łasku. To niespełna 34 km. Natomiast po zakończeniu inwestycji będzie można przejechać drogą ekspresową bez zdejmowania nogi z gazu od Wrocławia do Łodzi, skracając jednocześnie – dzięki połączeniu poprzez autostradę A2 – czas przejazdu także do Warszawy.

Drugi pozostający do wykonania odcinek to budowa prawie 12-kilometrowej obwodnicy Bargłowa Kościelnego na drodze nr 61. Z kolei trzeci to budowa przeszło pięciokilometrowej zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu drogi S11, na odcinku płn. Złotkowo (bez węzła) do autostrady przy węźle Głuchowo.

45 kilometrów tylko o tyle wydłuży się w przyszłym roku cała sieć dróg krajowych

Mosty do przebudowy

W roku przyszłym oddawane będą fragmenty trzech dróg ekspresowych oraz dwóch dróg krajowych. Najdłuższym będzie kawałek ekspresówki S8 w rejonie Warszawy: odcinek od Paszkowa do Opaczy oraz od Janek do skrzyżowania z droga wojewódzką 721 w miejscowości Sękocin Las.

Kontynuowana będzie także przebudowa S8 od węzła Powązkowska do węzła Modlińska, która zakończy się w październiku przyszłego roku. W ramach prac rozebranych i odbudowanych zostanie dziewięć mostów, z których na cztery już trwają roboty. Natomiast remontowanych i przebudowywanych będzie sześć obiektów, w tym kluczowy most Grota-Roweckiego.

Trasa paneuropejska

Trzecią budowaną ekspresówką będzie dziesięć kilometrów trasy S69 pomiędzy Bielskiem-Białą a Żywcem: drogowcy oddadzą fragment od Mikuszowic do Żywca. W listopadzie oddano do ruchu sześciokilometrowy fragment pomiędzy Mikuszowicami a Buczkowicami, więc w przyszłym roku cała trasa z Bielska do Żywca będzie już gotowa.

Ta ostatnia inwestycja będzie szczególnie ważna nie tylko dla Podbeskidzia. Droga S69 jest elementem transeuropejskich sieci transportowych i biegnie w VI Paneuropejskim Korytarzu Transportowym, tworząc połączenie południowej granicy państwa ze Słowacją w Zwardoniu z drogą ekspresową S1 w Bielsku-Białej. Jest także elementem projektu priorytetowego TEN-T nr 25 obejmującego budowę autostrady Gdańsk – Brno/Bratysława – Wiedeń. Przedłużeniem S69 na południe będzie słowacka autostrada D3 Żylina – Skalite, która znajduje się w trakcie budowy.

Popłyną pieniądze z UE

O ile przyszły rok pod względem oddawanych nowych odcinków będzie bardziej niż skromny, o tyle kolejne lata przyniosą zmianę. – Inwestycje przyspieszą, gdy będą do dyspozycji pieniądze z nowej perspektywy budżetowej UE – twierdzi prezes Polskiego Kongresu Drogowego, Zbigniew Kotlarek.

Już w tym roku wszystkie organizowane przetargi będą finansowane z budżetu na lata 2014–2020. Od stycznia do 19 listopada tego roku GDDKiA podpisała z wykonawcami łącznie 19 umów na budowę przeszło 235 kilometrów dróg. Natomiast już teraz w budowie jest przeszło 421 kilometrów nowych tras.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE