Biznes na Kremlu

aktualizacja: 07.11.2014, 12:38
Foto: Bloomberg

Zamknięte spotkanie przedstawicieli niemieckiego biznesu z rosyjskimi władzami odbyło się wczoraj wieczorem w Moskwie.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wschodniego Komitetu Gospodarczego Niemiec. Jest to organizacja reprezentująca interesy niemieckiego biznesu w Rosji. Po drugiej stronie stołu zasiedli m.in. wicepremier Igor Szuwałow i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Jak ustaliły rosyjskie media ze strony niemieckiej na Kremlu było 15 biznesmenów z najwyższej półki; pojawili się m.in. Rainer Seele - szef rady dyrektorów Winterhall Holding GmbH , Olaf Koch - prezes Metro AG i Eckart von Kleden - szef oddziału polityki i stosunków zewnętrznych koncernu Daimler AG i Ditrich Meller prezes Siemens AG w Rosji. Firmy te mają w Rosji duże interesy: pierwsza jest m.in. partnerem Gazpromu przy budowie Gazociągu Południowego (wstrzymana przez Brukselę), Daimler to udziałowiec zakładów Kamaz (ciężarówki). Siemens to jeden z największych zagranicznych inwestorów w Rosji. Jest dostawcą szybkich pociągów dla rosyjskich kolei oraz urządzeń dla energetyki.
Trzy lata temu koncern zapowiedział włożenie w rosyjski rynek 1 mld euro. Z tego ok. 400 mln euro w fabrykę produkującą turbiny gazowe. Kolejne 200 mln euro kosztować ma produkcja elektrowozów dla kolei; 120 mln euro Niemcy chcieli włożyć w produkcję wiatraków dla farm wiatrowych. Ponad 115 mln euro Siemens zainwestuje w klaster przemysłowy w Woroneżu; 60 mln euro kosztować ma fabryka kompresorów w Permie na Uralu a 40 mln euro w centrum badawcze koncernu. Obecny kryzys zamroził z tych inwestycji.
Ogólnikowe komunikaty mówi, że „doszło do wymiany poglądów na temat stanu i perspektyw współpracy dwustronnej w sferze handlu i inwestycji. Minister Ławrow przestawiło rosyjską ocenę stosunków z Ukrainą Niemcami, Unią i NATO".
W Rosji działa ponad 5000 niemieckich firm. Od wielu lat przedsiębiorcy skarzą się na utrudnianie im działalności. Pisali o tym w publicznym liście do Władimira Putina Chodzi o biurokrację urzędników, korupcję, mnożenie niepotrzebnych procedur i wydłużanie terminów. Do tego dochodzą trudności z inwestowaniem w niektóre gałęzie gospodarki Rosji np. eksploatację surowców i przemysł wydobywczy.
Co dało spotkanie na Kremlu, nie wiadomo. Żadna ze stron oficjalnie o tym nie mówi.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE