Skarbiec pełen złota

aktualizacja: 29.10.2014, 12:12
Szósty miesiąc pod rząd Bank Rosji skupuje z rynku złoto. Ma go już 11...
Szósty miesiąc pod rząd Bank Rosji skupuje z rynku złoto. Ma go już 1149 ton.
Foto: Bloomberg

Szósty miesiąc pod rząd Bank Rosji skupuje z rynku złoto. Ma go już 1149 ton.

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko we wrześniu bank centralny Rosji kupił 37 ton złotego kruszcu. Tym samym rosyjskie rezerwy - 1149 ton - złota są już piąte największe na świecie. Więcej złota posiadają Amerykanie, Niemcy, Włosi i Francuzi. To czym wyróżnia się Bank Rosji to trwający od pół roku intensywny skup złota. Złoto, choć z mniejszą determinacją, skupują też banki Kazachstanu i Turcji. Azerbejdżan drugi miesiąc powiększa rezerwy. Jak wyjaśniają eksperci, fakt skupowania złota w dużych ilościach przez banki centralne może podnieść cenę kruszcu na światowych rynkach. Wcześniej w październiku cena za uncję spadła do 1183 dol. - najniższego poziomu od czerwca 2013 r.
- Dzięki swoim właściwościom obronnym złoto wykorzystywane jest przez banki centralne wielu krajów w celu zróżnicowania rezerw oraz podniesienia ich stabilności. To że Rosja aktywizowała proces dywersyfikacji odpowiada temu, że dużą część rezerw stanowiły dolary i euro , a złota było niewiele - 9,7 proc. na 1 lipca - tłumaczył w sierpniu Jarosław Lisowolik główny ekonomista Deutsche Bank w Rosji, dla gazety Kommersant.
Ekonomista podał, że średnio 25 proc. rezerw banki centralne trzymają w złocie, a w krajach wiodących gospodarek jest to 65-72 proc.
- Z powodu napiętej sytuacji politycznej Bank Rosji zaczął aktywnie sprzedawać waluty oraz zamieniając państwowe obligacje USA na złoto - dodaje Natalia Orłowa, główna ekonomistka Alfa banku.
Rosyjski bank centralny ma pod ręką wielkie zasoby złota. Rosja z wydobyciem na poziomie 220-230 ton rocznie, jest czwartym największym producentem złota po Chinach, Australii i USA. Ma też trzecie największe złoże świata - Natałka na Kołymie szacowane na 2000 ton. Licencję ma tam największy koncern kraju prywatny Polyus Gold.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE