Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Felietony

Zrób sobie las - felieton Rafała Tomańskiego

Rafał Tomański
Fotorzepa
Co trzeba zrobić, żeby wyhodować las? Wystarczy kilka kliknięć w komputerze.
Najpierw analizuje się glebę – trzeba zamówić odpowiedni czujnik z GPS. Następnie znajdujemy placyk o powierzchni co najmniej 100 metrów kwadratowych. Jeżeli potrzeba dodatkowej porcji gleby zwozimy jš według zaleceń z miejsc nie dalszych niż 50 kilometrów. Drzewka o wysokoœci 80 centymetrów sadzimy gęsto, od 3 do 5 na metr kwadratowy. Potem wystarczy już tylko czekać, po 8 miesišcach nasz mini las będzie już tak gęsty, że nie będzie przepuszczał œwiatła słonecznego na zajmowanš ziemię. Każda kropla deszczu, który spadnie na zalesiony przez nas teren zostanie wykorzystana.

Pomysł z Indii

Przez pierwsze 2, 3 lata o las trzeba dbać i podlewać go dodatkowo. Dobrze też usuwać chwasty. Po upływie tego czasu teren staje się samowystarczalny i nie wymaga ingerencji. Tak przynajmniej zapewnia Shubhendu Sharma, inżynier i przedsiębiorca z Indii. Dzięki jego serwisowi internetowemu Afforestt.com każdy niedługo będzie mógł stać się leœnikiem. Nie tylko wirtualnym, ale będzie w stanie stworzyć prawdziwy lasu. Od stycznia 2011 roku Afforestt.com zasadziło ponad 43 tys. drzew dla 33 klientów z Indii. Następnym etapem rozwoju firmy ma być funkcjonalnoœć, dzięki której użytkownicy zacznš zlecać sadzenie drze w różnych miejscach na œwiecie. Ma powstać baza próbek gleby z każdego miejsca, które będzie chciało dołšczyć do programu. Metoda jest sprawdzona, Sharma z powodzeniem tworzy mini lasy. Po dwóch latach na terenie pierwszego z nich w indyjskim stanie Uttarakhand udało mu się wyhodować 300 drzew z 42 gatunków, 18 z nich daje owoce, a na niewielkim terenie pojawiły się także ptaki. Obecnie 17 gatunków, podczas gdy przed zalesieniem były zaledwie dwa. Z terenu 100 metrów kwadratowych udaje się zbierać 5 kilogramów owoców gujawy. Każdego dnia.

Japońska technologia

Według wyliczeń Afforestt.com co minutę na œwiecie znika zalesiony teren o wielkoœci 36 boisk piłkarskich. W normalnych warunkach las potrzebuje 100 lat na osišgnięcie dojrzałoœci, ale te, którym się pomaga, rosnš 10 razy szybciej. Do tego sš 30 razy bardziej gęste i 100 razy bardziej zróżnicowane pod względem gatunków od zwykłych. Przedsiębiorstwo Sharmy powstało także dzięki doœwiadczeniu japońskiego specjalisty od leœnictwa, Akiry Miyawaki. Z tego powodu w logo firmy dwie końcowe litery „t" zapisywane sš znakiem „?" oznaczajšcym po japońsku „las". Współpraca indyjsko-japońska narodziła się, gdy obaj panowie spotkali się podczas pracy dla koncernu Toyota. Pomysł na taœmowe tworzenie lasów nawišzywał do linii montażowej samochodów. Dzięki wspomaganiu procesu wzrostu i wzmożonej opiece nad kształtujšcym się lasem, koszty całego przedsięwzięcia pozostajš na poziomie iPhone'a. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia mieszanka wzbogaconej gleby, nad która czuwa Miyawaki. Lasy tworzone sš dla klientów z rozmaitych branż. Najczęœciej dla firm, które chcš mieć możliwoœć organizowania wewnętrznych spotkań nie tylko w standardowych, klimatyzowanych salach konferencyjnych, ale w œrodku prywatnego lasu. Teren nie musi być duży. Wystarczy mała działka należšca do firmy i trochę czasu. Specjaliœci z Afforestt.com gwarantujš sukces. Następne w kolejce majš być lasy dla prywatnych użytkowników, lasy sponsorowane przez internautów, a także zielone tereny dla miast. Wystarczy kilka kliknięć, by pojawiło się więcej zieleni.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL