Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Plus Minus: Wołyń wcišga

Fotorzepa, Dorota Awiorko DA Dorota Awiorko
Dorota dŸwiga skrzynkę z narzędziami, Ewa smaruje kanapki pasztetem z puszki, Edek siłuje się z piłš mechanicznš, a Janek macha żelaznš maczetš.
Przedział wiekowy 12–72 lata. Kraj pochodzenia: Polska i Ukraina. Miejsce akcji: Wołyń, polskie cmentarze – tam ich spotkałem. Bo polski Wołyń jest obecny już tylko na zaroœniętych chaszczami, zasypanych œmieciami starych cmentarzach. Po wielu wsiach ze wschodnich terenów II Rzeczypospolitej pozostały tylko zniszczone nagrobki z polskimi napisami i drzewa owocowe. Dziœ miejsca te próbujš ratować od zapomnienia ludzie zwišzani z lubelskš Fundacjš Niepodległoœci. Przez dwa tygodnie w sierpniu wyrywali polskie cmentarze ukraińskim lasom. Scenariusz działania zawsze jest taki sam. W pobliże kępy drzew na odludziu podjeżdża autobus ze współpracownikami Fundacji Niepodległoœci. Z auta wysiada kilka, kilkanaœcie osób. Dziewczyny z bagażnika wyjmujš zgrzewki wody i suchy prowiant. MężczyŸni – skrzynki z narzędziami, piłę do cięcia drzewa i spalinowš kosę. Zakładajš rękawice robocze. I powoli, z uporem wchodzš w zielonš œcianę lasku. Przedzierajš się przez chaszcze, wycinajš samosiejki, docierajš do powalonych krzyży i zaroœniętych mchem pomników. Kim sš? – To pasjonaci, ludzie szukajšcy przygód, których rodziny kiedyœ były zwišzane z Wołyniem. W grupie jest na przykład Witek – „Hrabia", który utrzymuje, że korzenie jego rodziny sięgajš rodu Romanowów. Ale mamy też 12-letniego „Kanibala" z Lublina. Na obóz przyjechał już trzeci raz. Chyba to polubił. Oglšda nagrobki i uczy się historii. Wie, że w 1916 roku polskie Legiony walczyły pod Kostiuchnówkš, a w 1920 była wojna polsko-bolszewicka. Wie, że we wrzeœniu 1939 wybuchła wojna i co działo się na Wołyniu w 1943. W klasie nikt tak jak „Kanibal" nie opowiada epizodów walk 27. Wołyńskiej Dywizji AK – nie kryje dumy Jacek Bury, koordynator projektu Fundacji Niepodległoœci „Wołyń 2014. Redivivus".
Cały tekst w Plusie Minusie Tu w sobotę można kupić elektroniczne wydanie „Rzeczpospolitej" z Plusem Minusem Można też zaprenumerować weekendowe wydanie „Rzeczpospolitej" z Plusem Minusem Więcej o tym, co w Plusie Minusie, na Facebooku
ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL