Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Papież Franciszek myśli o emeryturze

fot.: VINCENZO PINTO / AFP
AFP
Franciszek przewiduje, że nie będzie żył dłużej niż 3 lata. Nie wyklucza także przejœcia na papieskš emeryturę. - Benedykt XVI otworzył drzwi - powiedział papież, żegnajšc Koreę Południowš.
Papież Franciszek zakończył właœnie pielgrzymkę do Korei Południowej. Podczas ostatniej przed odlotem rozmowy z dziennikarzami po raz pierwszy poruszył temat własnej œmierci. Franciszek wyraził przypuszczenie, że czekajš go jeszcze 2 lub 3 lata życia. Nie wykluczył, że jego pontyfikat może być jeszcze krótszy - Franciszek rozważa bowiem udanie się na papieskš emeryturę. Pielgrzymka Franciszka do Korei Południowej [GALERIA] Zapytany o swojš popularnoœć na całym œwiecie, Franciszek odpowiedział, że poczštkowo go przeraziła, ale teraz stara się traktować jš jako coœ naturalnego. - To wielkodusznoœć ludzi Boga. Staram się myœleć o swoich grzechach i błędach, nie chcę stać się zbyt dumny. Zdaję sobie sprawę, że moja popularnoœć będzie trwała tylko chwilę. Dwa lub trzy lata i zostanę odwołany do Domu Ojca - mówił papież.
To pierwszy raz, kiedy Franciszek wypowiedział się publicznie o swojej œmierci. ródła watykańskie podajš jednak, że zdarzyło się kilkukrotnie, że mówił o tym, że zostało mu jeszcze tylko kilka lat życia. Papież przyznał, że ma pewne problemy neurologiczne, które wymagajš leczenia. Zażartował, że codziennie leczy się także argentyńskš mate. Franciszek powiedział, że problemy z układem nerwowym sš jednym z powodów jego domatorstwa. - Ostatni raz na wakacjach poza granicami Argentyny byłem w 1975 r. - przyznał papież. Franciszek już w poważniejszym tonie wypowiedział się na temat możliwoœci udania się na emeryturę. Przyznał, że jeœli nie będzie czuł się na siłach, by rzetelnie wypełniać papieskie obowišzki, pójdzie w œlady Benedykta XVI. - 60 lat temu katoliccy biskupi pełnili obowišzki aż do œmierci, dzisiaj często przechodzš na emeryturę. Rezygnacja z pełnienia posługi papieskiej to całkiem realna możliwoœć, nawet jeœli nie podoba się to niektórym teologom - powiedział Franciszek. - Benedykt XVI otworzył nowe drzwi - dodał papież.
ródło: www.timesofisrael.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL