Ostrzeżenie przed cyberwojną

aktualizacja: 05.06.2014, 14:04
Złośliwe oprogramowanie do wymuszania okupów jest dla hakerów prostym ...
Złośliwe oprogramowanie do wymuszania okupów jest dla hakerów prostym sposobem zarabiania na beztrosce użytkowników
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Zdaniem naukowców wojna w cyberprzestrzeni jest coraz bardziej realna, a jej skutki mogą być bardziej dotkliwe niż tradycyjnego konfliktu.

Takie wnioski płyną z konferencji „Kryptografia i Bezpieczeństwo Informacji", która odbywa się na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego pod patronatem Narodowego Centrum Kryptologii.  Prof. Jerzy Gawinecki z Wojskowej Akademii Technicznej przekonuje, że wybuch wojny w cyberprzestrzeni jest coraz bardziej realny. - Tego rodzaju konflikt może sparaliżować życie w kraju nawet bardziej niż tradycyjna wojna. Stopień informatyzacji wielu dziedzin życia jest tak wysoki, że każdy tego incydent będzie miał  ogromny wpływ na pojedynczych ludzi, firmy, koncerny a nawet gospodarki narodowe – przekonuje Gawinecki.
Z kolei prof. Brunon Hołyst z Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę na coraz doskonalsze narzędzia i coraz wyższe umiejętności cyberprzestępców, którzy włamują się do systemów informatycznych, kradną wrażliwe informacji, a coraz częściej starają się także zaburzyć działalności służb publicznych.
Zdaniem ekspertów rząd powinien opracować narodową politykę kryptologiczną i narzędzia dzięki którym Polska stworzyłaby własne, autorskie rozwiązania służące do ochrony strategicznych sektorów państwa takich jak obronność, telekomunikacja, energetyka, bankowość elektroniczna, czy transport).
O pewnego czasu, powołane niedawno Narodowe Centrum Kryptologii we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekt „ROTOR", którego celem jest celu zagwarantowanie najwyższego poziomu ochrony kryptograficznej krajowych informacji niejawnych. Na wniosek NCK nastąpiło także rozpoczęcie prac nad wojskowymi normami kryptograficznymi. – To jednak przedsięwzięcia wciąż odosobnione i mogą być niewystarczające dla nadrobienia wieloletnich zaległości. Kluczowe znaczenie dla utrzymania niejawności informacji będzie mieć stosowanie narodowych, unikalnych rozwiązań w obszarze jej ochrony kryptograficznej – przekonuje gen. Krzysztof Bondaryk, dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE