PKN Orlen planuje duże inwestycje

aktualizacja: 27.01.2014, 10:30
Foto: Bloomberg

Surowce. Koncern chce wydać 3,8 mld zł m.in. na poszukiwania ?i wydobycie ropy i gazu oraz na budowę elektrociepłowni we Włocławku.

Jeśli Orlen zrealizuje planowane na ten rok inwestycje, to ich wartość będzie o ponad 1/4 większa niż w 2013 r. Prawie połowę mają stanowić wydatki na działanie zakładów i instalacji grupy i spełnienie wymogów regulacyjnych dotyczących prowadzonej działalności. – Do 1 mld zł przeznaczymy na kontynuację budowy elektrociepłowni we Włocławku – twierdzi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu.
Ponad 200 mln zł koncern zamierza wydać na poszukiwania i wydobycie w Polsce. Wykona 4 łupkowe odwierty i 1 dotyczący złóż konwencjonalnych. Jeśli warunki będą sprzyjać, liczba ta może wzrosnąć. Dotąd Orlen w związku z poszukiwaniami gazu z łupków wykonał 7 odwiertów pionowych, 2 poziomie i 2 tzw. zabiegi szczelinowania hydraulicznego w odwiertach poziomych.
Z kolei w Kanadzie, gdzie Orlen kupił firmę TriOil, inwestycje mają sięgnąć 300 mln zł. W efekcie średnie dzienne wydobycie ma wzrosnąć do ponad 5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). W ub.r. wynosiło 3,8 tys. boe.
Jędrzejczyk dodaje, że ok. 600 mln zł, w mniej więcej równych częściach, trafi na rozbudowę sieci stacji paliw i rozwój działalności rafineryjnej i petrochemicznej. Najwięcej (79 proc.) grupa wyda w kraju. Po kilka procent trafi na inwestycje w Czechach, Kanadzie, Niemczech i na Litwie.
Zarząd duże nadzieje wiąże ze zmianami w prawodawstwie. Chodzi głównie o ograniczenie działalności szarej strefy na rynku paliw. Spółka podaje, że w IV kw. zużycie paliw w Niemczech i Czechach wzrosło o 4 proc. A w Polsce oficjalny popyt spadł o 2 proc. – Gdyby nie szara strefa, mielibyśmy wzrost zużycia paliw podobny do tego w Niemczech i Czechach – uważa Jędrzejczyk.
Duże zmiany dla spółki mają się też wiązać z nowelizacją do ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i paliw. – Jeśli przepisy wejdą w obecnie obowiązującym kształcie, to nasze obciążenia z tytułu utrzymania zapasów mogą spaść o ok. 30 proc. Teraz wynoszą one 8,4 mld zł, co oznacza możliwość uwolnienia ok. 2,5 mld zł – mówi Jędrzejczyk.
—Tomasz Furman
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE