Miasto twierdza - Soczi

aktualizacja: 07.01.2014, 23:00

Zimowe igrzyska olimpijskie zaczną się 7 lutego, ale Soczi zostało praktycznie zamknięte już dzisiaj. Teraz rządzą nim służby specjalne.

W sobotę Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko zagrali w Soczi w hokeja. Sztafeta z ogniem olimpijskim dotarła do Niżnego Nowogrodu i niebawem zacznie zmierzać do Sarańska. Jednak atmosferę zbliżających się zawodów najlepiej poczuli mieszkańcy olimpijskiego kurortu. Dziś Soczi zostało zamienione w warownię.

Otwarcie igrzysk zaplanowano na 7 lutego, ale władze Rosji postanowiły działać już teraz. Prezydent Putin nieraz podkreślał, że Soczi ma być dowodem siły jego kraju, dlatego zamachy terrorystyczne w Piatigorsku i Wołgogradzie wywołały tak silny niepokój. O strachu nikt nie chce mówić, by nie wywoływać paniki wśród obywateli i kibiców. Lecz rządzący są świadomi, że islamscy bojownicy, ukrywający się w górach Kaukazu, zrobią wszystko, by pokazać światu słabość rosyjskiego rządu. Dlatego w Soczi wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Od dziś w mieście można spotkać funkcjonariuszy ubranych w kurtki Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Do Soczi mogą wjechać tylko samochody z tamtejszą rejestracją, posiadające specjalną akredytację olimpijską oraz pojazdy służb mundurowych. Przy drogach pojawiły się znaki, które znikną po igrzyskach. Na jezdniach wydzielono pasy ruchu wyłącznie dla komunikacji miejskiej, policji, wojska i pogotowia.– Dzięki „pasom olimpijskim" możliwe będzie określenie w miarę przewidywalnego czasu podróży między obiektami – napisał w raporcie o stanie przygotowań dyrektor transportu olimpijskiego, Andriej Żukow. Władze Soczi zachęcają kibiców, dziennikarzy i mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Ma być ona sprawniejsza i bezpieczniejsza niż poruszanie się autem. Trasy przejazdów autobusów mają być pilnowane przez funkcjonariuszy.W mieście utworzono także strefy, do których można będzie dostać się jedynie po kontroli policyjnej. Kierowcy, którzy złamią niedawno wprowadzone zakazy, otrzymają „olimpijskie mandaty" – 5000 rubli (ok. 150 dolarów) za jazdę pasem ruchu przeznaczonym dla służb i transportu publicznego oraz 3000 rubli (ok. 90 dolarów) za wjazd do Soczi bez przepustki lub naruszenie przepisów parkingowych.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE