Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Znów wyciek w Fokushimie

Bloomberg
Kolejny wyciek z uszkodzonej japońskiej elektrowni jšdrowej. Wczeœniej do morza trafiała skażona woda, teraz kwas solny.
O wycieku kwasu na jednej z linii systemu płynnej chemicznej obróbki skażonej wody (ALPS), poinformował operator elektrowni - firma TEPCO. Kwas jest wykorzystywany do neutralizacji wody i wyciekł na szwie łšczšcym rury prowadzšce do pompy. Wielkoœć wycieku firma ocenia na ok. litr, podała agencja Nowosti. Może być jednak więcej, bowiem nie wiadomo, ile wydostało się przed zauważeniem wycieku. System został zatrzymany. Specjaliœci TEPCO wyjaœniajš przyczyny awarii. ALPS został opracowany w celu oczyszczenia płynów z 62 elementów radioaktywnych (oprócz trytu). Oczyszczona woda znów jest wykorzystywana do chłodzenia reaktorów, a reszta jest pompowana do specjalnych cystern. TELPO planował uruchomić system jesieniš tego roku, ale podczas lipcowych testów do morza wydostała się wysoko skażona woda i to w dużej iloœci (ok. 300 ton!). Powodem był przerdzewiały zbiornik.
Fokushima została poważnie uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi a następnie tsunami w marcu 2011 r. W podziemiach zniszczonego przez tsunami reaktora promieniowanie przekracza dopuszczalne normy 260 razy. Straty koncernu TEPCO sięgajš już 30 mld dol.. Po katastrofie Japonia zamknęła wszystkie swoje elektrownie atomowe. Obecnie jest największym na œwiecie importerem gazu skroplonego (LNG). Kupuje go rocznie 85 mln ton i to po najwyższej cenie. Nic dziwnego, że w styczniu za energetykš jšdrowš opowiedziało się 54 proc. ze 135 wielkich aglomeracji japońskich, w pobliżu których leżš elektrownie atomowe. Tylko 18 proc. było zdecydowanie przeciw. Œwiadczy to o dużych kłopotach gospodarczych w wielu japońskich prefekturach, szczególnie mniejszych, gdzie biznes korzystał dotšd z jednego Ÿródła pršdu - z siłowni jadrowej.
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL