Prognozy bezrobocia na 2014 r.

aktualizacja: 12.11.2013, 04:39
Prognozy bezrobocia na 2014 r.
Prognozy bezrobocia na 2014 r.
Foto: Bloomberg

Ożywienie nabiera rumieńców. W przyszłym roku nieco łatwiej będzie znaleźć pracę.

Na koniec tego roku stopa bezrobocia sięgnie 13,7 proc., a na koniec przyszłego – 13,4 proc. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków zebranych przez „Rz".

Jeszcze kilka miesięcy temu przewidywania dla rynku pracy były bardziej pesymistyczne. Ten rok mieliśmy zakończyć 14-proc. bezrobociem, przyszły 13,7-proc. Taka poprawa przewidywań to efekt tego, że gospodarka wraca do życia nieco szybciej, niż można się było tego spodziewać kilka miesięcy temu. Komisja Europejska w najnowszych prognozach podniosła swoje szacunki wzrostu PKB na ten rok z 1,1 proc. do 1,3 proc., a na przyszły – z 2,2 proc. na 2,5 proc.Także ekonomiści Narodowego Banku Polskiego uważają, że gospodarka szybciej nabiera rumieńców i ostatnio podnieśli przewidywania tempa wzrostu z 1,1 proc. do 1,25 proc. w tym roku, i z 2,35 proc. do 2,95 proc. w przyszłym roku.

Większy popyt na pracę

– Najważniejsze, że firmy przemysłowe nie tylko notują gwałtowny wzrost liczby nowych zamówień, ale towarzyszy temu relatywnie szybka odbudowa popytu na pracę – mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE