Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Kupujš w sieci dowody na cišżę

Kobiety sprzedajšce używane testy cišżowe zapewniajš, że długo pozostajš one czytelne
123RF
Używane testy cišżowe cieszš się wielkim wzięciem. Jednak ich wykorzystanie może nawet zaprowadzić za kratki.
– Skoro sš kobiety zainteresowane pozytywnymi testami, to dlaczego na tym nie zarobić? – pyta jedna ze sprzedajšcych. Po co komu cudzy test? – Dla draki, dla zmuszenia chłopaka do œlubu albo dla pieniędzy na aborcję – wylicza inna z naszych rozmówczyń.

Pełna dyskrecja, zero pytań

Propozycji sprzedaży „pozytywnych" testów jest w sieci mnóstwo. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło „sprzedam test cišżowy" i mamy dziesištki takich ogłoszeń. Ceny zaczynajš się od 20 zł za sztukę. Najdroższe oferty to ponad 100 zł. Sprzedajšce kuszš. „Pełna dyskrecja zero pytań" – pisze Elwira, której oferta obejmuje Warszawę i okolice.
Z kolei Magda dodaje, że ma tylko jeden, więc kto pierwszy, ten lepszy. – Nie pytam, po co ci taki test, i gwarantuję pełnš dyskrecję, cena do uzgodnienia, ale na pewno się dogadamy – zapewnia. Katarzyna z Gorzowa ma 26 lat. Jest w drugiej cišży. Pierwsze dziecko urodziła cztery lata temu. Też zdecydowała się na sprzedawanie testów. 20 zł kosztuje pierwszy, a każdy kolejny – 15 zł. Wysyła jej pocztš priorytetowš. – W cišgu dwóch dni sš u adresata. Nie tracš czytelnoœci. Test z pierwszej mojej cišży wcišż wskazuje dwie kreski. Nic złego się z nim nie dzieje – zapewnia. Przyznaje, że dziennie sprzedaje po kilka–kilkanaœcie sztuk. – Wszystko zależy od tego, czy odœwieżam swoje ogłoszenia – opowiada. Jak mówi, nie wie, dlaczego kobiety kupujš testy: – Nie pytam. Mało mnie to obchodzi. Inne sprzedajšce też nie sš rozmowne. Pani Anna ze Œlšska, gdy dowiedziała się, że rozmawia z prasš, rzuciła słuchawkš. „Lalka30", która zachęcała, że sprzeda test z dwiema kreseczkami, powiedziała nam, że nie udziela informacji. – To moja prywatna sprawa. Prasa i tak wszystko przekręci – stwierdziła.

W drodze do upragnionego celu

W sieci ogłaszajš się też kobiety, które chcš kupić pozytywny test. Jednš z nich jest Marta mieszkajšca pod Toruniem. – Już trzy godziny po umieszczeniu ogłoszenia dostałam kilka propozycji. Ceny były różne: od 30 zł do nawet 300 – wspomina. Dlaczego chce mieć cudzy test? – Nie układa mi się ostatnio z chłopakiem. Chce odejœć. Cišża go przy mnie zatrzyma – tłumaczy kobieta. Wielu osobom takie rozumowanie może wydawać się głupie, bo cišża jest albo jej nie ma – i pozytywny wynik cudzego testu nie ma tu nic do rzeczy. Tym bardziej że prawda prędzej czy póŸniej wyjdzie na jaw, a wstyd i niesmak pozostanš. – Dla osoby, dla której życiowe być albo nie być jest uzależnione od wyjœcia za mšż, to po prostu kolejny krok zbliżajšcy jš do upragnionego celu – mówi Piotr Szukalski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. – A może w tym czasie rzeczywiœcie uda się jej zajœć w cišżę? Cel po prostu uœwięca œrodki. Szukalski przyznaje, że choć z jego badań wynika, iż presja na œlub z powodu dziecka systematycznie spada, to wcišż takie małżeństwa często zawiera się na wsiach znajdujšcych się na terenie Galicji. – W takich œrodowiskach metoda „na dziecko" często naprawdę działa. W wielu konserwatywnych œrodowiskach fakt, że wkrótce pojawi się potomek, wcišż jest powodem do zawierania zwišzku małżeńskiego – mówi socjolog. Ale nie zawsze miłoœć pcha młode kobiety do testowego oszustwa. Inna z naszych rozmówczyń, pani Aneta, mówi, że jej znajoma kupiła test, by dostać pienišdze od chłopaka na zabieg. – Chciała sobie kupić nowe ciuchy, a nie miała kasy. Facet dał jej ok. 5 tys. zł, bo jeszcze nie chciał zostać tatusiem – dodaje. Zdaniem pedagoga Mariusza Jędrzejki takie zachowania młodych osób œwiadczš tylko o jednym – dziewczyny dziœ bardzo potrzebujš pieniędzy i zrobiš wszystko, żeby je tylko zdobyć. – Młodzież poddawana jest ogromnej presji rynku. Co kilka dni w sklepach pojawiajš się nowe ciuchy, telefony i płyty. A oni muszš zrobić wszystko, żeby zdobyć na to kasę – tłumaczy prof. Jędrzejko. Problem w tym, że młodych ludzi nie interesuje tradycyjny sposób zdobywania œrodków na realizację marzeń, ale szukajš sposobów szybkich i łatwych. – Wszyscy przecież wiedzš, że w dzisiejszym œwiecie kombinowanie się opłaca, choć to metoda na krótkš metę – tłumaczy pegagog.

Za takie oszustwo do trzech lat więzienia

– Osoba, która sprzedaje testy, nie popełnia przestępstwa. W Polsce jest wolnoœć umów i handlować można wszystkim, co nie pochodzi z przestępstwa albo na co nie jest wymagane zezwolenie – tłumaczy Dariusz Œlepokura z Prokuratury Generalnej. Ale już samo wykorzystywanie testu może być niezgodne z prawem. Prokurator tłumaczy, że o przestępstwie można mówić wtedy, gdy kobieta, przekonujšc, że jest w cišży, chce osišgnšć korzyœci materialne, bo żšda od partnera pieniędzy na dziecko czy poród. – Jeœli na podstawie kupionego testu wyłudziła pienišdze od partnera, można jš œcigać za oszustwo. Gdy sprzedajšca wiedziała, że test posłuży do wyłudzenia pieniędzy, wtedy i ona może być objęta œciganiem – tłumaczy prok. Œlepokura. Przypomina, że za oszustwo grozi do trzech lat więzienia. Żaden z naszych rozmówców nie słyszał jednak o skazaniu kogoœ za oszustwo z cišżowym testem w tle. Także osoba, która daje pienišdze na aborcję, popełnia przestępstwo. – Może odpowiadać za nakłanianie do usunięcia cišży albo wręcz współudział, za co grozi do trzech lat więzienia – mówi prokurator.

WięŸ przez to ustała...

Wykorzystanie cudzego testu w walce o miłoœć niezbyt się opłaca. Co prawda więzienie nie zawsze za to grozi, ale jeœli sprawa wyjdzie na jaw, może być to podstawš do rozwodu. – Oszukanie małżonka przed œlubem sšd może uznać za przyczynę ustania więzi duchowej – zauważa Arkadiusz Matusiak, adwokat i wykładowca w warszawskiej Uczelni Łazarskiego. Podkreœla, że Sšd Najwyższy stanšł na stanowisku, iż przyczynš rozwodu może być czyn nieetyczny popełniony przez małżonka przed œlubem, o którym drugi małżonek dowiedział się już po zawarciu zwišzku małżeńskiego. Czyli wypisz wymaluj sytuacja z testem.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL