Popiełuszko wkrótce świętym?

aktualizacja: 18.10.2013, 23:18
Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Ko...
Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Do dziś jego grób odwiedziło ok. 18 mln osób.
Foto: Fotorzepa, RP Radek Pasterski

Dziś mija 29. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Być może już niedługo bohaterski kapelan „Solidarności" zostanie ogłoszony świętym.

Proces kanonizacyjny księdza Jerzego trawa od 2010 r. Niedawno potwierdził się i został uznany cud, który dokonał się za jego przyczyną we Francji. Według metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza może to oznaczać rychłą kanonizację Popiełuszki, który został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył wówczas abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.
Dziś z okazji 29. rocznicy śmierci księdza Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się specjalne uroczystości. Rozpoczną się one o godz. 16 od modlitwy za ojczyznę, potem będzie program słowno-muzyczny, a o godz. 18 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Homilię będzie głosił biskup polowy Józef Guzdek.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od maja 1980 r. pracował w parafii św. Stanisława Kostki. Był kapelanem robotników z Huty Warszawa, opiekował się także pracownikami służby zdrowia. Od stycznia 1982 r. w żoliborskim kościele odprawiał co miesiąc msze św. w intencji ojczyzny. Gromadziły one tłumy warszawiaków i działaczy antykomunistycznej opozycji.
Został zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 19 października 1984 roku po wcześniejszym porwaniu w drodze z Bydgoszczy do Warszawy. Jego zmasakrowane ciało oprawcy wrzucili do Wisły z tamy we Włocławku. Ksiądz Jerzy został pochowany 3 listopada 1984 r. przy kościele św. Stanisława Kostki. Szacuje się, że do dziś jego grób odwiedziło ok. 18 mln wiernych z całego świata – wśród nich był m.in. Jan Paweł II.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE