Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Literatura

Tablica Janusza Głowackiego w Alei Pisarzy

Janusz Głowacki
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Dramaturg, prozaik, felietonista i scenarzysta Janusz Głowacki zostanieuhonorowany tablicš w Alei Pisarzy, która powstaje przy oœwięcimskiej bibliotece zwanej "Galeriš Ksišżki".
Na tablicy z bršzu znajdzie się cytat, który zaproponował Głowacki: "Nic tak dobrze nie robi mi na pisanie, jak upokorzenie", a także jego autograf. Odsłonięcie zostało zaplanowane na 27 wrzeœnia. Odbędzie się krótko po premierze filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie "Człowiek z nadziei", do którego Głowacki napisał scenariusz. Będzie to już trzecia tablica w Alei. Pierwszš odsłonił Andrzej Stasiuk, a następnš Marek Bieńczyk. Projekt zakłada wmurowanie około 30 płyt w trotuar wiodšcy do biblioteki. W przyszłym roku przybędš dwie kolejne. Janusz Głowacki urodził się w 1938 roku. Jest dramaturgiem, prozaikiem, felietonistš i scenarzystš. Swój pierwszy tekst prozatorski opublikował w 1960 roku "Almanachu Młodych". Cztery lata póŸniej znalazł się w zespole redakcyjnym warszawskiego tygodnika "Kultura", gdzie ukazywały się jego felietony i opowiadania. Był współscenarzystš kultowego filmu "Rejs".
W grudniu 1981 roku wyjechał do Anglii na premierę swojej sztuki "Kopciuch". Tam zastał go stan wojenny. Wyjechał następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie powstały jego dramaty, m.in. "Polowanie na karaluchy" oraz "Antygona w Nowym Jorku". Głowacki jest laureatem prestiżowych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts. Projekt Alei Pisarzy nawišzuje do popularnych na całym œwiecie alei gwiazd. W odróżnieniu od idoli kultury masowej promuje jednak sztukę słowa. "To wyjštkowe miejsce. Podobne Aleje ograniczajš się tylko do umieszczenia +gwiazd+ i nazwiska. Nigdzie nie ma cytatów, które przecież pozostajš w pamięci ludzi" - powiedziała Talewicz. Decyzję o wyborze pisarza podejmuje kapituła, w której zasiada między innymi: poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budynek biblioteki publicznej w Oœwięcimiu został oddany do użytku w 2011 roku. Gmach kosztował ponad 16 mln zł. Ponad 12 mln zł miasto pozyskało na inwestycję z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny samorzšdu to ponad 4 mln zł.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL