Chcemy twardych rozmów z USA

aktualizacja: 08.03.2008, 13:00

Polacy oczekują, że premier Tusk będzie ostro negocjował z prezydentem Bushem porozumienie w sprawie tarczy

Ponad połowa Polaków uważa, że nasz kraj prowadzi zbyt ugodową politykę wobec Stanów Zjednoczonych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Na pytanie, czy Polska powinna stawiać twarde warunki w sprawie tarczy antyrakietowej, 54 proc. ankietowanych stwierdziło: zdecydowanie tak, a 30 proc. uznało, że raczej tak.

W niedzielę premier Donald Tusk rozpoczyna swą pierwszą wizytę w Waszyngtonie, w czasie której spotka się m.in. z prezydentem George’em W. Bushem i sekretarz stanu Condoleezzą Rice. Stawka rozmów jest wysoka.Nasz rząd zamierza przekonać Amerykanów, że Polska więcej dokładała w ostatnich latach do polsko-amerykańskiego sojuszu i teraz czas na rewanż. – W relacjach polsko-amerykańskich przyszedł czas na prawdziwe, twarde rozmowy – mówił w piątek szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski.
Zdaniem ekspertów najważniejsze sprawy, o których premier powinien rozmawiać w USA, to modernizacja naszej armii, zniesienie wiz, misja w Afganistanie i rozszerzenie NATO, przede wszystkim o Ukrainę.Premier Tusk zapowiedział jednak, że sprawy wiz w ogóle nie zamierza poruszać. – Nie jest zadaniem polskiego rządu po raz kolejny prosić o zniesienie obowiązku wizowego. Skończyło się. Nie ma tego typu roszczenia czy oczekiwania – mówił Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej. Jego zdaniem walkę o wizy Polska powinna oddać w ręce Unii Europejskiej. Byłoby źle, uważa premier, gdyby stosunki polsko-amerykańskie sprowadzały się do problemu tarczy i wiz.– Jeżeli nie wizy i nie tarcza, to pytam, co jest najważniejsze w naszych relacjach? – dziwi się politolog Grzegorz Kostrzewa- -Zorbas.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE