Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ludowcy celujš w kosmos

Waldemar Pawlak i Jan Bury
Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj
PSL pracuje nad powołaniem agencji koordynujšcej polskie działania w sektorze kosmicznym. Dzięki temu partia ma nabrać bardziej nowoczesnego charakteru.
– Polska dużo traci i będzie prawdopodobnie tracić jeszcze więcej, jeœli nie będzie miała koordynatora przestrzeni kosmicznej – mówi Jan Bury, szef Klubu Parlamentarnego PSL, który pracuje nad projektem ustawy powołujšcej Polskš Agencję Kosmonautyki i Aeronautyki. Miałaby ona usprawnić współpracę naukowców i firm działajšcych w sektorze technologii kosmicznych. Takš rolę odgrywa Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednak jest tylko instytutem badawczym, więc nie może koordynować prac ministerstw zainteresowanych technologiami kosmicznymi, np. gospodarki i obrony. – Mamy œwietnš kadrę naukowš i ponad 200 przedsiębiorstw zajmujšcych się tš tematykš – zachwala Bury i wyjaœnia, że przemysł kosmiczny jest działem gospodarki, który generuje najwięcej innowacji trafiajšcych póŸniej do życia codziennego. Przykładem jest GPS.
W 2012 r. Polska przystšpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, w której roczna składka wynosi 140 mln dol. Zdaniem Burego powołanie agencji jest sposobem na to, by częœć tych œrodków wróciła do kraju. Zgadza się z tym Bogusław Wontor z SLD, szef Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej. – Nie chodzi o to, by budować polski odpowiednik NASA, ale żeby postawić na innowacyjnoœć. Mamy już np. w Polsce firmę produkujšcš wojskowy GPS z górnej półki – tłumaczy. Bury przestrzega, by nie upolityczniać jego projektu. Formalnie majš zgłosić go członkowie wspomnianej parlamentarnej grupy. Jednak to on ma prowadzić ustawę w Sejmie. Jan Bury: Mamy œwietnš kadrę naukowš i 200 firm zajmujšcych się tš tematykš Ludowcy nie pierwszy raz angażujš się w rozwój sektora nowoczesnych technologii. To były wicepremier Waldemar Pawlak podpisywał umowę o przystšpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wczeœniej jego resort gospodarki opracował „Program działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystywania systemów satelitarnych w Polsce". W czerwcu 2011 r. Pawlak zaprosił do Sejmu studentów z Politechniki Białostockiej, projektantów marsjańskiego łazika Magma2. Gdy w listopadzie stracił szefostwo w partii, w rolę promotora nowych technologii wszedł Bury. W maju współorganizował w Rzeszowie na Podkarpaciu Forum Innowacji, podczas którego mowa była m.in. o eksploracji kosmosu. – Celem jest odwrócenie tego, że nasza partia kojarzy się być może z mało nowoczesnym rolnictwem – mówi jeden z posłów PSL. Politolog dr Wojciech Jabłoński uważa jednak, że to krok w złym kierunku. – PSL próbuje kontynuować kosmicznš drogę wytyczonš przez Pawlaka, jednak obecnie mówi się więcej o przyziemnych sprawach, takich jak kryzys, budżet i OFE. Nawišzywanie do technologii kosmicznych może stać się tematem żartów i być interpretowane jako ucieczka od realnych problemów – ocenia. PSL leci... w kosmos
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL