Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Epidemia w ramadanie

Dwuletnie dziecko i 53-letni mężczyzna to kolejne ofiary koronawirusapowodujšcego niewydolnoœć oddechowš. WHO obawia się nowej falizachorowań po pielgrzymkach do Mekki.
Według władz Arabii Saudyjskiej liczba zgonów w wyniku zakażenia nowym wirusem sięgnęła już w tym kraju 38. MERS — Middle East respiratory syndrome — objawia się wysokš goršczkš, kaszlem i niewydolnoœciš oddechowš. W sumie od momentu zidentyfikowania nowego chorobotwórczego koronawirusa rok temu w Arabii Saudyjskiej zarejestrowano już 65 przypadków zachorowań. Na całym œwiecie z powodu tej choroby zmarło ponad 40 osób. Œmiertelnoœć szacowana jest na ponad 50 proc. Œwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) na razie uspokaja — to nie jest epidemia. Jednak Keiji Fukuda, ekspert WHO ds. grypy przyznał, że organizacja powołała specjalny komitet, którego zadaniem jest błyskawiczne reagowanie, jeżeli zachorowania na MERS przybiorš niebezpieczne dla całej populacji rozmiary. - Chcemy działać tak szybko, jak to tylko możliwe — mówi Fukuda agencji Reuters. — W przyszłoœci, kiedy dojdzie do wybuchu epidemii będziemy mieli komisję ekspertów, którzy nie będš musieli przechodzić wszystkich spraw administracyjnych od poczštku. Wczeœniej takš komisję specjalistów powołano w odpowiedzi na pojawienie się wirusa grypy H1N1.
Niepokój ekspertów Œwiatowej Organizacji Zdrowia budzi możliwoœć rozniesienia się wirusa powodujšcego MERS w krajach arabskich. Rozpoczynajšcy się właœnie ramadan to dla muzułmanów miesišc postu. W œwiecie islamu często ten właœnie czas wierni wybierajš na pielgrzymkę do Mekki (tzw. umra). A to oznacza miliony ludzi pielgrzymujšcych do miasta w zachodniej częœci Arabii Saudyjskiej. Jeszcze groŸniejsza sytuacja będzie miała miejsce za kilka miesięcy, gdy wyznawcy islamu ruszš na pielgrzymkę hadżdż, która gromadzi co roku w jednym miejscu miliony muzułmanów. WHO zasugerowała, aby kraje zagrożone MERS rozważyły wprowadzenie czasowych ograniczeń w organizacji masowych wydarzeń. Nie zdecydowano się jednak na rekomendację ograniczenia podróżowania.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL