Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Rośnie wartość inwestycji w nowe hotele

Bloomberg
W tym roku zostanie otwartych w Polsce około 70 nowych obiektów. Najszybciej będš się rozwijać wielkie zagraniczne sieci hotelarskie.
Nawet 1,4 mld zł ma wynieœć wartoœć finalizowanych w tym roku inwestycji hotelarskich. To o niemal ćwierć miliarda złotych więcej niż przed rokiem. – Łšczna wartoœć inwestycji jest znacznie wyższa niż rok temu dzięki rekordowej liczbie otwarć nowych hoteli pod międzynarodowymi markami – twierdzi Andrzej Szafrański, ekspert rynku hotelarskiego. Tylko trzy najbardziej wartoœciowe hotele przygotowywane do uruchomienia w sieciach Marriotta i Hiltona majš być warte ok. 460 mln zł. Na ten rok zaplanowano też otwarcie m.in. Campanile w Bydgoszczy, Golden Tulip w Krakowie i Gdańsku, B&B we Wrocławiu. Posiadajšcy w Polsce już pięć hoteli Hilton uruchomi cztery kolejne: Doubletree by Hilton w Warszawie i w Łodzi, a także dwa hotele ekonomiczne: w Warszawie oraz w Gdańsku. Obecnie Hilton realizuje 10 inwestycji w Polsce, która dla sieci jest strategicznym rynkiem. – To najsilniejsza w regionie gospodarka i największy kraj, gdzie cały czas brakuje markowych hoteli – mówi Magdalena Sekutowska, dyrektor ds. rozwoju na Europę Wschodniš Hilton Worldwide. Budowane przez sieć hotele utworzš 400–500 nowych etatów.

Silniejsze polskie marki

A co z polskimi markami? Należšcy do francuskiego Accoru Orbis, posiadajšcy 59 hoteli w Polsce i 2 na Litwie, będzie w tym roku rozwijał się poprzez franczyzę. – Podpisaliœmy już 3 umowy na hotele w Wałbrzychu, Wrocławiu i Siedlcach. Do końca 2013 roku planujemy dodatkowo podpisać 8 umów franczyzy bšdŸ zarzšdzania na rynku polskim i w krajach nadbałtyckich – informuje Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu. Spółka chce podpisywać œrednio jednš umowę miesięcznie. Dzięki temu do końca 2015 roku stan posiadania Orbisu zwiększy się do 90 hoteli. W tym roku firma uruchomiła już hotele pod markš Mercure w Piotrkowie Trybunalskim i Krynicy, Ibis Styles w Wałbrzychu oraz Novotel w Łodzi. Natomiast z poczštkiem lipca ruszy Mercure Airport w Warszawie. W tym roku uroœnie także sieć DeSilva. To obok Orbisu jedyna marka z polskim rodowodem, stawiajšca na szybki rozwój, głównie hoteli biznesowych. Ma je w Warszawie (3), Pruszkowie, Piasecznie oraz przy lotnisku w Pyrzowicach pod Katowicami. W czerwcu uruchomiła hotel w Mikołajkach – przeszło 160 pokoi, 16 bungalowów, do tego zaplecze konferencyjne i rekreacyjne z jeziorem i prywatnš plażš. – To nasz pierwszy obiekt o charakterze pobytowym – mówi Piotr Kwiatkowski, dyrektor zarzšdzajšcy DeSilvy.

Popularna franczyza

Niewykluczone, że nowe hotele pojawiš się w sieci Worldhotels. Jej przedstawiciel już odwiedził Polskę. Sieć oferuje franczyzę podobnie jak Best Western, z tym, że hotele mogš przyjšć nowš nazwę lub zostać przy swojej. Należš do niej cztery hotele w Warszawie: Polonia, MDM, Diana oraz Le Regina. W tej chwili problemem hotelarzy sš finanse. Obłożenie w tym roku wzrosło, za to spadła œrednia cena. I to mocno – w porównaniu z ubiegłym rokiem o 10 proc. – Ta wielkoœć spadku jest zaskakujšca, ale na koniec roku powinna się zmniejszyć do 2–3 proc. Spodziewamy się lepszej koniunktury jesieniš – twierdzi Janusz Mitulski, partner w firmie analitycznej Horwath HTL. Hotelarzom pomoże m.in. organizowany w Warszawie w listopadzie szczyt klimatyczny ONZ. – Powinien przynieœć wzrost przychodów podobny do tego z Euro 2012 – uważa Mitulski.

Niezależni hotelarze bojš się łšczyć siły

Do międzynarodowych marek także w ubiegłym roku należała większoœć nowo otwieranych hoteli.  Polskie sieci co prawda powiększyły łšcznš liczbę pokoi o przeszło pół tysišca, ale w wyniku rozbudowy istniejšcych obiektów. Jednš z przyczyn stagnacji wœród polskich hotelarzy jest brak kapitału na inwestycje. Kolejnš – brak sprawdzonego sieciowego know-how, który mógłby zachęcić właœcicieli hoteli niezależnych. Polski rynek obcišża także przeszłoœć: gdy system sieciowy rozwijał się na œwiecie, w Polsce sieci były tylko dwie – Orbis i Gromada. Ich funkcjonowanie nie miało zaœ wiele wspólnego z wolnym rynkiem. Eksperci uważajš, że brak zaufania polskich przedsiębiorców do potencjalnych partnerów to właœnie pochodna systemu centralnie kierowanego i doœwiadczeń z poczštków polskiego kapitalizmu.   —adw
ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL