Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Unia Pracy znów chce koalicji z SLD

Unia Pracy zdecydowała na kongresie, że chce zawišzania koalicji z SLD w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego, samorzšdowych, prezydenckich oraz w wyborach do Sejmu i Senatu. Szefem UP ponownie został wybrany Waldemar Witkowski.
Na konferencji prasowej po kongresie Witkowski poinformował, że goœciem obrad był szef SLD Leszek Miller, który "zaproponował, by wrócić do dobrej, sprawdzonej koalicji z roku 2001". Witkowski przypomniał, że w wyborach parlamentarnych 2001 r koalicja SLD-UP wygrała osišgajšc ponad 40 proc. wynik. - Dziœ w głosowaniu, zdecydowanš większoœciš kongres zdecydował, że jeœli będzie wola zawišzania takiej koalicji, jeœli będzie podtrzymane stanowisko Leszka Millera o chęci tworzenia koalicji SLD-UP, to my na takie warunki przystajemy i w czterech kolejnych wyborach: do Parlamentu Europejskiego, prezydenckich, samorzšdowych i do parlamentu krajowego, wystartowalibyœmy w koalicji SLD-UP - podkreœlił Witkowski. Dodał, że kongres zgodził się na relację 10:1 na listach wyborczych, uznajšc, że SLD jest partiš zdecydowanie większš.
Oprócz kwestii sojuszu wyborczego z SLD uczestnicy kongresu debatowali nad sposobem "odwrócenia" czterech reform zapoczštkowanych w czasach rzšdów Jerzego Buzka, w 1999 r.: oœwiatowej, emerytalnej, administracji i służby zdrowia. - Nasza ocena tych reform jest zdecydowanie negatywna - podkreœlił Witkowski. Według niego, władza samorzšdowa jest zbyt rozczłonkowana. - Dziœ mamy gminy, starostwa, urzędy marszałkowskie, urzędy wojewódzkie. Nikt rozsšdnie myœlšcy tego nie rozumie - ocenił. Także system edukacyjny - zdaniem Witkowskiego - został zepsuty, głównie przez wprowadzenie gimnazjów. - To spowodowało tylko wzrost biurokracji i kosztów, nic więcej, bo wyniki uczniów się pogorszyły - zaznaczył. Podkreœlił, że UP chce także bezpłatnych przedszkoli oraz przywrócenia stołówek szkolnych, gdzie dzieciom wydawano by tanie posiłki. - Bo nic tak nie bulwersuje jak głodne dzieci w naszych szkołach - mówił Witkowski. Skrytykował też służbę zdrowia, w której - jego zdaniem - jest zbyt wielu decydentów, by funkcjonowała ona dobrze, oraz system emerytalny, w którym "władze decydujš o przesunięciu pieniędzy, zapominajšc o tym jak się umówiły z obywatelami". Poinformował, że UP przygotowuje program "Człowiek jest najważniejszy", zakładajšcy przede wszystkim "odbiurokratyzowanie państwa". - Biurokracja utrudnia życie każdemu, szczególnie przedsiębiorcom, którzy mogliby zatrudnić wiele osób, gdyby państwo im w tym nie przeszkadzało - zaznaczył Witkowski.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL