Pizza z drukarki
aktualizacja: 23.05.2013, 08:00

NASA zafundowała grant na opracowanie trójwymiarowej drukarki do produkcji żywności.

Agencja ma nadzieję, że technologia w przyszłości zostanie użyta do produkcji żywności w dłuższych misjach kosmicznych. Astronauci zamiast zabierać w drogę gotowe dania będą sobie na Marsie drukowali np. pizzę. Anjan Contractor, kierujący zespołem inżynierów w firmie Systems and Materials Research Corporation (SMRC) otrzymał 125 tys. dolarów na zbudowanie prototypu urządzenia do syntetyzowania żywności. — Długa podróż kosmiczna wymaga ponad 15-letniej trwałości żywności — powiedział Contractor portalowi Quartz. — Pracujemy nad tym aby wszystkie składniki żywności: węglowodany, białka oraz mikroelementy sprowadzić do postaci proszku. Usuwamy wilgoć i w takiej formie składniki będą trwałe nawet przez 30 lat. Przechowywanie ich w osobnych pojemnikach umożliwi dowolne mieszanie składników ze sobą, tak aby mogły powstać różne rodzaje posiłków. Aby potwierdzić, że pomysł da się zastosować w praktyce Contractor wydrukował tabliczkę czekolady. Teraz zespół pracuje nad budową bardziej skomplikowanego urządzenia, na którym będzie można wydrukować prawdziwe danie. Kiedy będzie potrzeba wyprodukowania pizzy system rozpocznie „drukowanie" arkusza ciasta, a następnie warstwy sosu pomidorowego. Sos będzie składać się z proszku uzyskanego z owoców, zmieszanego z wodą i olejem. Zamiast tradycyjnych dodatków, drukowane pizze będą wykończone warstwą białka, które będzie pochodzić z przeróbki mięsa, mleka lub roślin.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
03.02.2016
1 Genetyczna segregacja
04.02.2016
2 Odkopana flota faraona

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Na Celowniku Marcina Piaseckiego:Jak przekonać Polaków do długoterminowego oszczę...