Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wielkopolska

Żniwa na mieszkaniowym rynku

Rolna III – poznańska inwestycja spółki Budimex Nieruchomoœci
Materiały Inwestora
Nieruchomoœci w Wielkopolsce sprzedajš się jak ciepłe bułeczki. Deweloperzy planujš kolejne inwestycje – i w Poznaniu, i za miastem.

Rok 2015 na wielkopolskim rynku mieszkań nie rozczarował. Jak podkreœla Zbigniew Goœcicki, prezes Unidevelopment, pomimo że od stycznia 2015 roku zadłużajšcy się na nieruchomoœci musieli mieć już 10 proc. wkładu własnego, popyt na lokale nie zmalał.

– Deweloperzy wprowadzali więc na rynek nowe inwestycje – mówi. – Szeroka oferta zaspokajała potrzeby klientów, a firmy cieszyły się z wyników sprzedaży.

Rekordowe wyniki

Jak zauważa Zbigniew Goœcicki, wielkopolski rynek nieruchomoœci w 2015 roku stymulował program dopłat „Mieszkanie dla młodych".

– Korzystne limity cen obowišzujšce w województwie pozwoliły skorzystać ze wsparcia wielu rodzinom i singlom – mówi prezes Unidevelopment. – Nie bez znaczenia było też stosunkowo niskie oprocentowanie lokat bankowych. Częœć zgromadzonych pieniędzy trafiła na rynek nieruchomoœci.

Także Budimex Nieruchomoœci odnotował sukcesy w Wielkopolsce. Jak podaje Iwona Pasterska, kierownik biura sprzedaży w tej spółce, w ubiegłym roku Budimex sprzedał w Poznaniu 269 mieszkań – niemal o 15 proc. więcej niż w 2014 roku. – Zakładamy, że w tym roku sprzedaż utrzyma się na podobnym poziomie – mówi Iwona Pasterska. – Ostateczny wynik będzie jednak zależał od liczby wprowadzonych na rynek projektów – zastrzega. Przedstawicielka Budimeksu zapewnia, że jej firma stara się zawsze odpowiadać na zapotrzebowanie klientów.

– A te jak na razie się nie zmieniajš. Nadal poszukiwane sš przede wszystkim kompaktowe jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania z widnš kuchniš – zwraca uwagę kierownik z Budimeksu.

Do udanych ubiegły rok zalicza też Planetbud Development. Jak opowiada Weronika Potarzycka z biura sprzedaży, w kwietniu jej firma zaoferowała 116 mieszkań na Osiedlu Wiosennym II w Zalasewie. Do dziœ sprzedało się ok. 90 proc. lokali.

– Sporym zainteresowaniem cieszy się także Osiedle Tulipanowe w Œrodzie Wielkopolskiej – podkreœla. – Przed nami kolejny dobry rok. W przedsprzedaży oferujemy domy na Osiedlu Liliowym w Swarzędzu. To kameralna inwestycja w sercu miasta. Powstanie tam 26 domów w zabudowie szeregowej.

– Intensywny i pracowity – tak ubiegły rok podsumowuje Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. – Hossa na rynku mieszkań zaczęła się w połowie 2014 roku – ocenia. – Wzrosło zainteresowanie dużymi lokalami. Przyczyniły się do tego niskie stopy procentowe, pozytywne sygnały z rynku pracy oraz „MdM". Nasza firma z optymizmem przywitała 2016 rok. Już w pierwszym kwartale przystępujemy do budowy kolejnego etapu osiedla Nowe Ogrody. Nie obawiamy się podniesienia wkładu własnego do 15 proc. Wielu naszych klientów kupuje mieszkania za gotówkę lub zacišga tylko mały kredyt.

Chętni na lepsze

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Agrobex, twierdzi, że ubiegły rok był zdecydowanie lepszy niż dwa poprzednie. – Każda firma prowadzi swojš politykę. Jedni koncentrujš się na projektach ekonomicznych, inni na luksusowych – mówi. – My staramy się dywersyfikować ofertę. Najwięcej naszych mieszkań to jednak portfel ekonomiczny – dodaje.

Zbigniew Goœcicki spodziewa się, że na wielkopolski rynek trafi w tym roku sporo nowych inwestycji, jeœli tylko nie dojdzie do wielkich wstrzšsów. – Dla klientów korzystajšcych z dofinansowania w ramach „MdM" deweloperzy już przygotowujš odpowiedniš ofertę – mówi. – To dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni do 75 mkw., których cena nie przekracza 6 tys. zł za mkw.

Także Goœcicki zauważa duże zainteresowanie inwestycjami o podwyższonym standardzie w bardziej prestiżowych lokalizacjach.

Unidevelopment razem ze spółkš Monday Development (należšcš do grupy kapitałowej inwestora) oferuje mieszkania na poznańskim osiedlu Hevelia. Do kupienia pozostało pięć ostatnich trójek o powierzchni 67–70 mkw. w cenie od 6,3 tys. zł. Na innym poznańskim osiedlu tej firmy – Czarnieckiego – można kupić mieszkania od 30 do 73 mkw. Ceny zaczynajš się od 5,4 tys. zł za mkw. – Pracujemy nad nowymi inwestycjami, w tym nad projektem w prestiżowej dzielnicy Poznania – na Sołaczu. Będzie to kameralny budynek w bliskim sšsiedztwie parku – zapowiada Zbigniew Goœcicki.

Budimex oferuje w Poznaniu mieszkania na dwóch osiedlach, w tym w czwartym etapie Na Smolnej, który ma być gotowy pod koniec tego roku. Lokale od 31 do 63 mkw. można tu kupić w cenie od niespełna 5,5 tys. zł za mkw. – Największym atutem osiedla jest przylegajšcy do niego park Nadolnik. Niewiele jest takich lokalizacji w Poznaniu – podkreœla Iwona Pasterska.

Z kolei na osiedlu Przy Rolnej III, które ma być gotowe w trzecim kwartale 2017 roku, na klientów czekajš lokale od 37 do 91 mkw. Ceny zaczynajš się od 5,5 tys. zł za mkw. Deweloper planuje już kolejne etapy tych inwestycji, pracuje też nad nowym projektem przy ul. Gšsiorowskich.

Proxin Ogrody w Poznaniu oferuje mieszkania na osiedlu Nowe Ogrody w cenach od 5,6 tys. zł za mkw. – Budynki powstajš wœród rozległych terenów rekreacyjnych i sportowych. Niedaleko mamy ogród botaniczny i jezioro Rusałka, a dotarcie do centrum miasta zajmuje kilka minut – zachęca Marlena Zapalska.

Agrobex prowadzi inwestycje w Poznaniu (Wilczak 20, Wiklinova, Lofty Ułańskie) i pod miastem (osiedla Radosna II i Zamoyskiego w Swarzędzu – Zalasewie, Kamienica przy Rynku w PrzeŸmierowie, Nowe Pobiedziska w Pobiedziskach). Lucyna Jarczyńska zapowiada kolejne inwestycje w tym regionie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL