Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Święta muzyki, sportu i wody

Jeszcze w czerwcu w Trójmieœcie odbędš się pikniki, w trakcie których przewidziano m.in. zabawy z wodš dla najmłodszych.
shutterstock
Festyny z cyklu „Wodna kraina zabawy", regaty żeglarskie, czy Œwięto Morza – to tylko częœć imprez, które jeszcze w czerwcu odbędš się w Trójmieœcie. Mieszkańcy i turyœci nie powinni się nudzić.

Poczštek lata to tradycyjnie czas zabawy. A w tym roku w stolicy Pomorza i okolicach, wyjštkowo dużo atrakcji. W Gdańsku już 3 czerwca, po raz czwarty ruszył cykl festynów „Wodna kraina zabawy". Podczas imprez, które odbędš się na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 na Chełmie (17 czerwca), w parku przy ul. Zakopiańskiej i Bema na Siedlcach (24 czerwca) oraz w parku im. Ronalda Reagana na Przymorzu (2 wrzeœnia) na goœci czekać będzie wiele atrakcji, takich jak karuzela dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie i tory przeszkód, przejażdżki quadami, basen z łódkami, kreatywne zabawy z wodš oraz mnóstwo zabaw i konkursów z nagrodami.

– Oprócz sprawdzonych i lubianych zabaw pojawiš się nowoœci. W tym roku będzie to karuzela łańcuchowa, escape room z zadaniami powišzanymi z wodš, basen z łódkami, plenerowa gra w megachińczyka, megadarts, stoisko z tatuażami z henny, kreatywne stoisko balonowe – wylicza Jacek Kieloch, wiceprezes firmy Saur Neptun Gdańsk (SNG), która jest współorganizatorem imprezy. Dzieci będzie zabawiała maskotka SNG – czyli Lolek Kranicki. Poza tym zostanie też rozegrana minigra miejska.

Nauka przez zabawę

Jeœli będzie goršco, uruchomione zostanš zraszacze, a na specjalnym stoisku pojawi się orzeŸwiajšca woda z kranu. Uczestnicy festynu będš mogli wzišć udział w teœcie wody – będš odróżniać kranówkę od wody butelkowanej. Wszystkie atrakcje sš oczywiœcie za darmo. W tym roku pikniki będš trwały po 6 godzin.

– W 2017 roku Saur Neptun Gdańsk obchodzi 25-lecie istnienia, dlatego tegoroczne festyny sš dla nas szczególne. Poprzez zabawę promować będziemy picie wody z kranu oraz jej oszczędzanie w warunkach domowych – tłumaczy Guy Fournier, prezes SNG.

Koncerty i żagle

Ale festyny organizowane przez tę firmę to niejedyne atrakcje planowane w Gdańsku. Już 20 czerwca na Stadionie Energa Gdańsk koncert legendy rocka Guns'N'Roses. Dzień póŸniej startuje 6. Euro Chamber Music Festival, który potrwa do 2 lipca.

– To œwięto muzyki kameralnej organizowane od 2012 roku przez Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Festiwal powstał w kontrze do piłkarskiego œwięta Euro 2012, z myœlš o tych, którzy chcieliby nieco odpoczšć od stadionów i drużyn. Euro minęło, a festiwal został – mówi Michał Piotrowski z gdańskiego ratusza.

W pištek, 23 czerwca, nie tylko będš otwarte dla pływajšcych kšpieliska morskie, ale rozpocznš się też Regaty NordCUP. – To wydarzenie łšczy w sobie niezapomnianš atmosferę, integruje żeglarzy z różnych klas – mówi urzędnik z Gdańska.

24 czerwca w Gdańsku Noc Œwiętojańska (œwiętowanie najkrótszej w roku nocy tym razem na folkowo), a pięć dni póŸniej BalticSail – coroczny międzynarodowy zlot żeglarski. Odbywa się on w Gdańsku, Halmstad, Kłajpedzie, Karlskronie, Rostocku i Lubece. Gdańska częœć imprezy – Sail Gdańsk – to œwięto żagli w historycznym sercu miasta: regaty, parady, koncerty szantowe, a także okazja do zwiedzania jachtów.

Futbol i kolarstwo

Miłoœników futbolu zaprasza Gdynia – podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 21 rozegrane zostanš tu trzy mecze: 17, 20 oraz 23 czerwca. Na Stadionie Miejskim rywalizować będš drużyny grupy B.

A w weekend, 23–25 czerwca, odbędzie się w Gdyni Œwięto Morza. W programie m.in. pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu oraz koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (w pištek).

W sobotę z kolei odsłonięcie tablicy poœwięconej pamięci kapitana żeglugi wielkiej Władysława Grabowskiego, mistrzostwa Gdyni w grę w statki, warsztaty dla rodzin, msza œwięta w intencji ludzi morza. Poza tym rejsy żaglowcem, sportowe atrakcje dla dzieci.

W ten sam weekend w Gdyni odbędš się mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. O medale rywalizować będš gwiazdy peletonu, wœród których nie zabraknie: mistrza œwiata z 2014 roku Michała Kwiatkowskiego, zwycięzcy Tour de Pologne, oraz bršzowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafała Majki czy Katarzyny Niewiadomej, aktualnej wicemistrzyni Europy.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL