Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pomorze

Konno po plaży

Rzeczpospolita/Matthew Osborne
Z naszej trybuny na hipodromie widać morze. Nie ma takiej drugiej w Europie – mówi Marta Pałucka, amazonka z Sopotu i Miss World Poland.

Rz: Czy można zaryzykować twierdzenie, że Sopot jest wyjštkowym miejscem do jazdy konnej?

Marta Pałucka: Jestem o tym przekonana. Przede wszystkim mamy hipodrom z infrastrukturš na wyjštkowym, œwiatowym poziomie. Dlatego tak wielu zawodników do nas wraca. Większoœć stajni w Polsce znajduje się poza miastem. Sš małe i kameralne. Tutaj jesteœmy w œrodku wielkiej aglomeracji. Mamy duży obiekt z niesamowitymi możliwoœciami do treningu, m.in. dzięki dużej, nowoczesnej hali. Jedyny minus jest taki, że nie mamy pastwisk dla koni, ale wiemy jednak, jak im to zrekompensować, np. poprzez codzienne spacery w tzw. karuzeli.

Nie ma w Polsce hipodromu położonego tak blisko plaży. Czy wolno tam jeŸdzić? To chyba marzenie każdego jeŸdŸca.

Oczywiœcie, że jeŸdzimy po plaży. Od paŸdziernika do końca kwietnia wolno. Latem niestety nie. Za wjazd można dostać mandat.

Konie chętnie wchodzš do morza?

Nie wszystkie, ale kiedy się już je przekona, to lubiš wchodzić do wody. To taka darmowa rehabilitacja – pobudza kršżenie, chłodzi nogę. No i to dla konia jest naprawdę przyjemne. Co ważne, nie tylko jeŸdzimy na koniach, ale też chodzimy z nimi na spacery, bez siodła, właœnie na plażę. Poza plażš polecam treningi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Szczególnie przejażdżkę na Zajęcze Wzgórze, skšd jest œwietny widok na morze. A wracajšc do pytania o wyjštkowoœć Sopotu, to jeszcze jedna rzecz: z naszej trybuny na hipodromie widać morze. Nie ma takiej drugiej w Europie.

No i Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO*5 Sopot. W tym roku obchodziły jubileusz. To najważniejsza impreza w Polsce?

Zawody tej rangi mogš się odbyć tylko raz w roku w danym kraju. Bardzo się cieszymy, że Międzynarodowa Federacja JeŸdziecka po raz kolejny uznała, że to właœnie Sopot dołšczy do grona kilkunastu oœrodków, które spełniajš wymogi do organizacji zawodów CSIO5*. To taki koński wielki szlem. W tym sporcie patrzymy nie tylko na ludzi, ale i na konie, które sš równoprawnym partnerem dla zawodnika. Nad zespołem czuwa sztab specjalistów. Można przyjšć, że wokół konia dużo więcej się dzieje niż wokół jeŸdŸca. Nawet ja zamawiam dla konia masaż czy fizjoterapię. Każdy z takich koni, które przyjeżdżajš na CSIO, ma wartoœć kilku dobrych samochodów. To takie końskie sławy. Te zawody sš też wyjštkowe, bo w ich trakcie rozgrywany jest konkurs Pucharu Narodów. USA wysłały swój najsilniejszy skład. W tym roku mieliœmy nawet stanowisko do autografów, bo zawodnicy, którzy sš na sopockim CSIO5*, to prawdziwi celebryci.

Na tle innych podobnych imprez w Europie też tak dobrze wypadacie?

Porównujšc zawody zagraniczne tej rangi, widać po stronie Sopotu ogromne zaangażowanie organizatorów i wolontariuszy. Tym, co nas wyróżnia, jest dbałoœć o każdy detal. Sama strefa VIP ma zatrudnionš plastyczkę, która projektuje wystrój wnętrza namiotu. Po œwieże kwiaty jeŸdzi się o pištej rano. Byłam w Belgii na CSIO tej samej rangi, ale nie czułam tam tej wyjštkowej atmosfery, którš czuję w Sopocie. U nas sš pokazy na plaży, afterparty, mnóstwo dodatkowych atrakcji wokół zawodów. To powoduje, że zawodnicy tutaj wcišż wracajš, a kraje wysyłajš coraz mocniejsze ekipy.

Czy w Sopocie obowišzuje specjalny kanon ubioru, tak jak w słynnym w Ascot?

Ascot ma swojš stronę z etykietš, w co się wolno ubrać, a w co nie. U nas tego nie ma. Pytanie, czy chcemy eventu dla ludzi czy dla VIP-ów. Według mnie powinien być dla ludzi, trzeba ich oswajać z tym sportem, zachęcać do przyjœcia, pokazywać, że jeŸdziectwo to ciekawy sport do oglšdania, a jego popularnoœć powoli będzie wzrastać. Wierzę, że z czasem dostrzegš elegancję tego sportu i dostosujš swój strój do okazji. Oczywiœcie w namiocie VIP obowišzuje styl smart casual albo koktajlowy. No i kapelusze. Wspomniałeœ o wyœcigach w Ascot. My też je promujemy podczas naszych wyœcigów, które odbędš się po CSIO. W ubiegłym roku w weekendy wyœcigowe prowadziłam konkurs kapeluszy.

Było dużo chętnych?

Tak. Sporo pań zakładało kapelusze: od małych fascynatorów po duże kapelusze, nawet handmade. Kilkanaœcie z nich nagrodziliœmy. Mam nadzieję, że w tym roku zainteresowanie konkursem będzie jeszcze większe.

Nie bez powodu pytam o modę. Masz na koncie tytuł Miss World Poland 2015. Jesteœ też modelkš. Czy w zwišzku z tym szczególnie zwracasz uwagę na modę w jeŸdziectwie?

Lubię elegancję, klasykę, wszystko, co estetyczne, szykowne. Bardzo mi się podoba strój jeŸdziecki obowišzujšcy na zawodach. To pewnie jeden z powodów, dlaczego lubię ten sport. Teraz nawišzałam współpracę z jeŸdzieckš markš z Włoch i wykonałam dla niej pierwszš sesję zdjęciowš. Będę jeŸdzić w ich ubraniach na zawodach.

No właœnie, jak łšczysz karierę modelki z byciem amazonkš? Czy to jest właœnie ten sposób – modelka firm jeŸdzieckich?

Coraz częœciej to się u mnie łšczy, bo oprócz tej włoskiej firmy, a wczeœniej sesji dla innej z dodatkami jeŸdzieckimi, coraz częœciej ktoœ się do mnie zwraca ze zleceniem, nazwijmy to jeŸdziecko-modelingowym.

Planujesz starty w zawodach?

Zaczęłam teraz skoki na wysokoœci 1,2 m. Od tego poziomu zaczynajš się ogólnopolskie i międzynarodowe zawody. W tym roku po raz pierwszy startuję w Gałkowo Masters, potem Baltica Summer Tour w Ciekocinku. Potem Sopot. W następnym roku wysokoœć 1,3 m. Co dalej – nie wiem. Chcę dobrze jeŸdzić, skakać i dobrze uczyć innych. To sport, w którym cišgle dowiadujesz się czegoœ nowego. Skończyłam właœnie dwuletni kurs psychologii jeŸdziectwa i staram się swojš wiedzę nieustannie pogłębiać.

A jak z karierš modelki i Miss?

Zarówno modeling, jak i konie uczš mnie cierpliwoœci. W modelingu trzeba być profesjonalistkš, wszystko cierpliwie wypracowywać. W jeŸdziectwie nauka też trwa długie lata. Podjęłam decyzję, że po raz kolejny będę startować w wyborach Miss, tym razem Miss Polski. Wczeœniej zdobyłam tytuł Miss World Poland i reprezentowałam Polskę na konkursie Miss Œwiata, tym samym, w którym w 1989 r. Aneta Kręglicka zdobyła koronę.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL