Prawnicy: ustawa 'Apteka dla aptekarza' jest sprzeczna z zasadą wolności gospodarczej i wolnej konkurencji

Przepisy pozwalające prowadzić apteki tylko farmaceutom budzą wątpliwości prawników.

Publikacja: 05.05.2017 07:58

Prawnicy: ustawa 'Apteka dla aptekarza' jest sprzeczna z zasadą wolności gospodarczej i wolnej konkurencji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ustawa „Apteka dla aptekarza" jest sprzeczna z zasadą wolności gospodarczej i wolnej konkurencji – uważają prawnicy.

– Istnieją poważne podstawy do wystąpienia z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy o zmianie prawa farmaceutycznego z Konstytucją RP – twierdzi prof. Bogusław Banaszak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zmienione przepisy przewidują, że nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci. Wprowadzają też ograniczenia geograficzne i demograficzne dla aptek. Zdaniem prof. Banaszka naruszają zasadę racjonalności działania ustawodawcy, zasadę zaufania obywateli do państwa oraz pewności prawa. Jego zdaniem 30-dniowe vacatio legis uniemożliwia dostosowanie się do zmian podmiotom, które rozpoczęły starania o zezwolenie na prowadzenie apteki, ale nie złożyły odpowiedniego wniosku.

Profesor Banaszczak dodaje, że projekt jest sprzeczny z gwarantowaną w konstytucji wolnością działalności gospodarczej, bo organy samorządu już dziś mają wyłączne uprawnienie do nadawania i pozbawiania prawa wykonywania zawodu farmaceuty.

Zastrzeżenia do przepisów ma również Maciej Konarowski, specjalista prawa farmaceutycznego z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Jego zdaniem ograniczenia właścicieli aptek do farmaceutów nie uzasadnia ważny interes publiczny.

– Zawarte w ustawie przepisy intertemporalne prowadzić będą do stopniowego wywłaszczania przedsiębiorców niebędących farmaceutami, dlatego naruszają zasady ochrony własności i prawa dziedziczenia oraz ochrony praw nabytych – zauważa Konarowski.

Prawnicy podkreślają, że na niezgodność rozwiązań właścicielskich z gwarantowanym w Konstytucji RP prawem własności prywatnej wielokrotnie wskazywał Trybunał Konstytucyjny, m.in. w orzeczeniu K 4/92 z 20 sierpnia 1992 r. i K 51/01 z 15 października 2002 r.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP