Budowa ulicy: nieruchomości mogą być zajęte natychmiast

Przebudowa ulicy leżała w interesie społecznym, więc zezwoleniu na jej realizację można było nadać rygor natychmiastowej wykonalności.

Publikacja: 09.07.2018 08:13

Budowa ulicy: nieruchomości mogą być zajęte natychmiast

Foto: 123RF

Taki rygor nadał prezydent Łodzi swojej decyzji, zezwalającej na rozbudowę odcinka ulicy wraz ze skrzyżowaniem, wydanej w trybie tzw. specustawy drogowej.

Czytaj także: Co zrobić gdy gmina lub skarb państwa zabiera ci działkę czy mieszkanie

Decyzja, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, uprawnia do natychmiastowego rozpoczęcia robót budowlanych oraz do wejścia na teren nieruchomości, m.in. prywatnych. Wojewoda łódzki utrzymał ją w mocy.

Czytaj także: TSUE: przekazanie gruntu pod budowę drogi podlega VAT

Specustawa przewiduje, że wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich albo starosta dla dróg powiatowych i gminnych nadaje decyzji inwestycyjnej rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na interes społeczny lub gospodarczy. Przebudowa ulicy leży w interesie społecznym – stwierdził wojewoda. Jest nim jak najszybsza realizacja inwestycji drogowej i usprawnienie istniejącego układu komunikacyjnego. Zmiany w tym układzie są konieczne z uwagi na powstające w tej okolicy hale magazynowe i projektowane centrum logistyczne.

Ostateczne postanowienie wojewody zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego właściciele nieruchomości, która miała być zajęta jeszcze przed jej wywłaszczeniem. Ich zdaniem nie wystarczy ogólne stwierdzenie, że interesem społecznym jest „poprawa jakości i bezpieczeństwa ruchu" w sytuacji, gdy stanowi to uzasadnienie budowy wszystkich dróg.

Ich zdaniem należało zbadać, czy taki interes faktycznie istnieje. Błędne jest bowiem upatrywanie interesu społecznego m.in. w obowiązku terminowego wykorzystania środków budżetowych.

WSA nie podzielił argumentów skarżących i oddalił skargę. Uznał, że okoliczności wskazane w decyzji prezydenta miasta stanowią słuszny interes społeczny i gospodarczy. Spełnia to przesłanki nadania rygoru natychmiastowej wykonalności wymienione w specustawie. Ich ocena należy do organu rozpoznającego sprawę.

Ustawodawca nie ustanowił zaś żadnych kryteriów do takiej oceny. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tezą, że usprawnienie ruchu na ulicach jest zgodne z interesem społecznym – stwierdził sąd. Z przepisów specustawy nie wynika także wymóg rozpoczęcia inwestycji natychmiast po nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności. Jeżeli inwestor zbyt zwleka z rozpoczęciem inwestycji, może to spowodować uchylenie rygoru.

Wyrok jest nieprawomocny.

sygnatura akt: II SA/Łd 65/18

Taki rygor nadał prezydent Łodzi swojej decyzji, zezwalającej na rozbudowę odcinka ulicy wraz ze skrzyżowaniem, wydanej w trybie tzw. specustawy drogowej.

Czytaj także: Co zrobić gdy gmina lub skarb państwa zabiera ci działkę czy mieszkanie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe