Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

ZUS

ZUS od każdej umowy - prezydencki projekt obniżajšcy wiek emerytalny

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydent chce szybszych emerytur. Rzšd ratuje więc ZUS, obcišżajšc przedsiębiorców.

Pracodawców, pracowników i prowadzšcych działalnoœć gospodarczš czeka prawdziwa rewolucja. Prezydent przygotował projekt obniżajšcy wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby znaleŸć na to pienišdze, potrzebne sš nowe Ÿródła finansowania budżetu. Dlatego rzšd planuje, aby pełne składki na ZUS były płacone przez przedsiębiorców od każdej umowy o pracę, dzieło czy zlecenia. Podobnie – w przypadku samozatrudnionych, którzy po zmianach nie będš już uiszczać zryczałtowanej składki ZUS (obecnie 1030 zł), ale zapłacš jš od pełnych przychodów. Szacuje się, że ZUS zyska na tych zmianach 5–8 mld złotych.

Prezydent podkreœla, że trzeba przeciwdziałać zatrudnieniu na tzw. umowach œmieciowych, których celem jest omijanie obowišzku zapłaty składek ZUS.

– Chodzi o to, by nie można było uciekać poza obecny system – mówi prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w dzisiejszym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej". Ilu osób mogš dotyczyć zmiany? Wyłšcznie na umowach cywilnoprawnych pracuje 1,3 mln Polaków, z czego 500 tys. na nieozusowanej umowie o dzieło. Do tego dochodzi 1,5 mln samozatrudnionych.

Skutek będzie taki, że np. osoba prowadzšca firmę i zawierajšca jednoczeœnie umowy-zlecenia, zapłaci kilka składek ZUS – jako biznesmen i od każdej umowy-zlecenia. Teraz płaci jednš.

Ministerstwo chce także opracować system oceny przychodów osób prowadzšcych działalnoœć gospodarczš, tak by płaciły one składki od rzeczywistych przychodów. Mogš one być wtedy dużo wyższe od 1030 zł płaconych obecnie.

– Musimy zdawać sobie sprawę, że wyższe składki na ZUS to zwiększenie szarej strefy na rynku pracy, ukrywanie zarówno dochodów, jak i zatrudnienia – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan. Zamiast pobierać ZUS od wszystkich umów, rzšd powinien raczej poszukać pieniędzy wœród wyłšczonych z powszechnego systemu – rolników, górników, służb mundurowych, sędziów czy prokuratorów – dodaje Mordasewicz.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL