SKŁADKI ZUS

ZUS od każdej umowy - prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny

aktualizacja: 02.12.2015, 12:38

Prezydent chce szybszych emerytur. Rząd ratuje więc ZUS, obciążając przedsiębiorców.

REDAKCJA POLECA

Pracodawców, pracowników i prowadzących działalność gospodarczą czeka prawdziwa rewolucja. Prezydent przygotował projekt obniżający wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Aby znaleźć na to pieniądze, potrzebne są nowe źródła finansowania budżetu. Dlatego rząd planuje, aby pełne składki na ZUS były płacone przez przedsiębiorców od każdej umowy o pracę, dzieło czy zlecenia. Podobnie – w przypadku samozatrudnionych, którzy po zmianach nie będą już uiszczać zryczałtowanej składki ZUS (obecnie 1030 zł), ale zapłacą ją od pełnych przychodów. Szacuje się, że ZUS zyska na tych zmianach 5–8 mld złotych.

Prezydent podkreśla, że trzeba przeciwdziałać zatrudnieniu na tzw. umowach śmieciowych, których celem jest omijanie obowiązku zapłaty składek ZUS.

– Chodzi o to, by nie można było uciekać poza obecny system – mówi prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w dzisiejszym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej". Ilu osób mogą dotyczyć zmiany? Wyłącznie na umowach cywilnoprawnych pracuje 1,3 mln Polaków, z czego 500 tys. na nieozusowanej umowie o dzieło. Do tego dochodzi 1,5 mln samozatrudnionych.

Skutek będzie taki, że np. osoba prowadząca firmę i zawierająca jednocześnie umowy-zlecenia, zapłaci kilka składek ZUS – jako biznesmen i od każdej umowy-zlecenia. Teraz płaci jedną.

Ministerstwo chce także opracować system oceny przychodów osób prowadzących działalność gospodarczą, tak by płaciły one składki od rzeczywistych przychodów. Mogą one być wtedy dużo wyższe od 1030 zł płaconych obecnie.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE