Najlepsze i najgorsze kraje dla prezesów

Stany Zjednoczone, Szwajcaria i Wielka Brytania- to tam prezesi i dyrektorzy generalni dużych firm zarabiają najwięcej. Polscy szefowie należą do najsłabiej opłacanych w skali świata, a konkretnie w 25 krajach objętych analizą agencji Bloomberg.

Publikacja: 18.11.2016 15:20

Najlepsze i najgorsze kraje dla prezesów

Foto: 123RF

Jeśli chcecie być najlepiej opłacanymi szefami w świece, to powinniście celować w karierę w USA a jeśli marzycie o tym, by górować zarobkami nad resztą - to godnym polecenia wyborem będą też Afryka Południowa oraz Indie.

W obu tych sytuacjach unikajcie zaś raczej Tajlandii, Polski i Chin... – takich rad udziela agencja Bloomberg komentując wyniki swojego najnowszego Global CEO Pay Index, czyli wskaźnika zarobków top menedżerów.

Porównuje w nim płace szefów giełdowych spółek tworzących w 25 krajach indeksy największych firm w odniesieniu do ich kapitalizacji. Chodzi o największe firmy, które z reguły najlepiej płacą swoim top menedżerom.

Polska przepaść

Średnie zarobki prezesów z 25 analizowanych państw to nieco ponad 6,5 mln dolarów rocznie. W Polsce, która jest w ogonie rankingu, średnie wynagrodzenie prezesa spółki z WIG20 wyniosło zaledwie jedną dziesiątą tej kwoty (0,65 mln dol.). Wartość wskaźnika średniej płacy ważonej przez kapitalizację firmy wyniosła zaś niespełna 10 pkt. (w USA ponad 260). Z analizy wynika też, że jesteśmy krajem o najniższych nierównościach w dochodach- przynajmniej przy uwzględnieniu płac szefów największych spółek giełdowych. Polska w zestawieniu płac szefów Bloomberga jest trzecia od końca- po Tajlandii i Chinach. (Zarobki chińskich prezesów spółek z indeksu CSI 300 wyniosły średnio 0,64 mln dol. a wskaźnik płaca/kapitalizacja sięgnął 9,8 pkt.)

Naszych top menedżerów dzieli przepaść od najlepiej opłacanych szefów dużych spółek z amerykańskiego indeksu S&P 500, którzy zainkasowali w zeszłym roku średnio po prawie 17 mln dolarów. Czyli dwa razy powyżej światowej średniej i o ponad 6 mln dol. więcej niż wyniosły średnie zarobki prezesów spółek ze szwajcarskiego Swiss Marek Index, którzy uplasowali się na drugim miejscu. Oraz o ponad 7 mln dol. powyżej zeszłorocznych średnich wynagrodzeń szefów z brytyjskiego indeksu FTSE 100- ci zarobili po 9,6 mln dol. w minionym roku.

Globalna skala, globalna pensja

Wyliczając powody wysokości zarobków szefów i różnic między krajami Bloomberg zwraca uwagę na wielkość i zasięg działania spółek- firmy notowane w USA, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii, gdzie wynagrodzenia prezesów są najwyższe, to zwykle potężne korporacje z globalną skalą działania. N.p. w USA swoje siedziby ma znaczna część największych spółek giełdowych na świecie. W Polsce takich spółek nie ma – ba, nawet tych choćby o regionalnym zasięgu w WIG 20 jest bardzo niewiele.

Drugi powód to koszty życia- życie na tzw. wysokiej stopie wymaga dużo więcej nakładów w USA czy Europie Zachodniej niż w najgorzej płacącej swym szefom Tajlandii.

Raport wspomina też o krytykowanych coraz częściej przez ekspertów zasadach wyliczania płac – w raportach płacowych średnią zawyżają zarobki menedżerskich gwiazd, które podciągają wynagrodzenia pozostałych prezesów...

Więcej niż reszta

Kolejność państw jest nieco inna w drugim rankingu, gdzie porównane są zarobki szefów do średnich płac- tyle, że nie bezpośrednio a poprzez PKB na głowę mieszkańca przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej. (To nieco spłaszcza różnice w dochodach - przy porównaniu średnich płac różnice byłyby znacznie wyższe...)

Według tego porównania Bloomberga, najbogatsi na tle reszty pracowników mogą się poczuć prezesi spółek giełdowych w Afryce Południowej i w Indiach a konkretnie bogatsi odpowiednio 541 krotnie i ponad 483-krotnie... Różnica w USA wynosi „tylko" 299 – czyli płaca szefa dużej giełdowej spółki jest prawie 300 razy wyższa niż średnie dochody 2015/16.

Kraje skandynawskie, gdzie mierzący nierówności dochodowe Współczynnik Giniego jest najniższy, w zestawieniu Bloomberga nie są już tak „równościowe"- płace szefów w Norwegii są 100 krotnie wyższe od dochodów reszty pracowników, zaś w Szwecji są 75-krotnie wyższe. Najbardziej wyrównane są proporcje w Tajlandii i w Polsce- u nas prezes zarabia tylko 24 razy więcej niż wynoszą dochody mierzone PKB na mieszkańca i parytetem siły nabywczej.

Jeśli chcecie być najlepiej opłacanymi szefami w świece, to powinniście celować w karierę w USA a jeśli marzycie o tym, by górować zarobkami nad resztą - to godnym polecenia wyborem będą też Afryka Południowa oraz Indie.

W obu tych sytuacjach unikajcie zaś raczej Tajlandii, Polski i Chin... – takich rad udziela agencja Bloomberg komentując wyniki swojego najnowszego Global CEO Pay Index, czyli wskaźnika zarobków top menedżerów.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wynagrodzenia
Premie i nagrody zaburzyły dane o średniej płacy. Kto dostał najwięcej?
Wynagrodzenia
Może być trudniej o podwyżkę. Wielu odczuje realny spadek swoich dochodów
Wynagrodzenia
Polacy chcą skończyć z płacowym tabu, ale nie do końca
Wynagrodzenia
Wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzeń dla osób z niepełnosprawnościami
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Wynagrodzenia
Daleko do równych zarobków kobiet i mężczyzn na Wyspach