Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory we Francji

Wybory we Francji: Powrót polskiego hydraulika

Marine Le Pen w rozmowie z pracownikami Whirlpoola obiecała, że jeœli zostanie prezydentem, nie dopuœci do likwidowania miejsc pracy we Francji przez przenoszenie ich do Polski
AFP
Polska znów w niewdzięcznej roli kraju, który odbiera pracę Francuzom. Zyskuje na tym Le Pen.

Sprawa jest dla Emmanuela Macrona wyjštkowo delikatna. Nie tylko dotyczy jego rodzinnego Amiens. Także może łatwo zostać wykorzystana przez skrajnie prawicowš rywalkę w drugiej turze wyborów prezydenckich jako dowód, że rzekomo promowana przez jej oponenta „dzika globalizacja" niszczy miejsca pracy. W styczniu amerykański koncern Whirlpool ogłosił, że do końca 2018 r. zlikwiduje swojš fabrykę w Pikardii i przeniesie produkcję suszarek do Łodzi. Pracę ma stracić ostatnich 290 pracowników, którzy przetrwali serię restrukturyzacji.

Lider En Marche! dotrzymał co prawda danego w czasie debaty telewizyjnej słowa i pojechał w œrodę do Amiens, ale odwlekał spotkanie z załogš. Rano ograniczył się do rozmów z przywódcami lokalnych zwišzków zawodowych w siedzibie Izby Handlowej w centrum miasta.

W tym czasie, niezapowiedziana, na parkingu przed zakładami Whirlpoola, gdzie trwała pikieta strajkujšcych, pojawiła się Marine Le Pen.

– Jestem tu, gdzie powinnam być, wœród ofiar polityki, którš proponuje pan Macron – rzuciła, gdy tłum skandował „Marine Presidente!". – On spotyka się z dwiema, trzema osobami w dobrze chronionych salonach. Reprezentujemy dwie zupełnie różne wizje – dodała.

Macron, do tej pory liberał, który jako menedżer w banku Rotschilda zarobił 3 mln euro na poœrednictwie w zakupie przez Nestle oddziału odżywek dziecięcych Pfizera, w Amiens zamienił się w zwolennika protekcjonizmu. – Ta sytuacja jest nie do zaakceptowania. Nie pogodzę się z tym, że te zakłady sš przenoszone. Musimy więc znaleŸć dla nich jakiegoœ nowego inwestora – rzucił Macron.

„Polski hydrualik", symbol pracowników z nowych krajów Unii, którzy mieli odbierać w ramach „samozatrudnienia" pracę Francuzom, wydatnie przyczynił się do porażki referendum w sprawie europejskiej konstytucji w 2005 r. Czy i tym razem wizerunek naszego kraju zostanie wykorzystany przez zwolenników zniszczenia Unii, czyli obóz Le Pen?

– W takich momentach pojawia się Polska, bo jest największym z nowych krajów Unii i Francuzi mniej więcej wiedzš, o kogo chodzi. Przed poszerzeniem Wspólnoty francuscy politycy nie wyjaœnili naszemu społeczeństwo, po co to poszerzenie zostało przeprowadzone. Zaœ francuscy przedsiębiorcy nigdy nie zrozumieli, że gdy do Unii przyjmuje się kraje o kilka razy niższych kosztach pracy, to trzeba przenieœć tam najprostszš częœć produkcji, jak to zrobili Niemcy. Dziœ owocem tego podwójnego zaniechania jest wizja Polski jako państwa, które zagraża dobrobytowi Francji – mówi „Rz" Pierre Verluise, wydawca portalu o polityce międzynarodowej Diploweb.

Zwišzkowcy z zakładów w Amiens Patrice Sinoquet i Francois Gorlia pojechali wraz z dziennikarzami znanej audycji telewizyjnej „Envoyé Spécial", aby zobaczyć, jak wyglšdajš warunki pracy w zakładach Whirlpoola w Łodzi. Choć nie udało im się wejœć do œrodka, opisujš w lokalnym piœmie „Courrier Picard", jak spawacz z 12-letnim doœwiadczeniem zarabia miesięcznie 447 euro, 2,79 euro na godzinę.

– To trzy razy mniej niż we Francji. Dziœ rozumiemy, dlaczego szefowie postanowili przenieœć produkcję – mówi Sinoquet. Jego zdaniem, jeœli pracownicy w Polsce sš chorzy, odbiera im się płatny urlop.

– Ale Polacy sš też pełni obaw o przyszłoœć. Wiedzš, że kosztujš znacznie więcej niż Ukraińcy, którzy sš bardzo liczni w Polsce. Za trzy–cztery lata mogš więc znaleŸć się w naszej sytuacji – mówi Gorlia.

Bardziej niż z winy konkurencji nowych krajów Unii produkcja we Francji zanika z powodu najwyższych w zjednoczonej Europie obcišżeń przedsiębiorstw, z których trzeba m.in. opłacać armię 6 mln urzędników. Innym problemem sš sztywne regulacje rynku pracy, które ograniczajš czas zatrudnienia do 35 godzin tygodniowo i uniemożliwiajš zwolnienia zbędnych pracowników. To chce zmienić Macron, ale w kampanii wyborczej z tym programem może zostać zepchnięty do defensywy.

– Zwracam się do wyborców Jeana-Luca Mélenchona: czy wy, którzy głosowaliœcie na „Francję niepokornš" (hasło wyborcze kandydata radykalnej lewicy, który zdobył w pierwszej turze 19 proc. głosów – red.) rzeczywiœcie chcecie głosować na Francję całkowicie podporzšdkowanš? – pytała we wtorek w telewizji TF1 Le Pen. A w œrodę w całym kraju pojawiły się plakaty z podobiznami obu polityków, hasłem „wspólna przyszłoœć" i wypunktowanymi wspólnymi celami skrajnej prawicy i lewicy: wyjœcie z Unii i NATO, walka z „uberyzacjš" społeczeństwa, wstrzymanie reformy rynku pracy, skasowanie dyrektywy o pracownikach delegowanych. W ramach tej ostatniej z żadnego kraju nie przyjeżdża pracować do Francji tyle osób co z Polski.

 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL